Z tej jeho strana Sieť vypadla tiež rekordne rýchlo - iba 158 dní po podpise koaličnej zmluvy. Kde politický rýchlik Procházka stratil, tam získal politický dinosaurus Béla Bugár. S navrhovaným ministrom dopravy Árpádom Érsekom (58) sa dostane k najväčšiemu balíku eurofondov - 4 miliardy eur. Spolu so životným prostredím tak má pod palcom až 7,5 miliardy eur iba na eurofondoch.
Po zasadnutí koaličnej rady je jasné, že Ficova tretia vláda čoskoro vymení ministra. Čerstvý predseda strany Sieť a minister dopravy Roman Brecely totiž na rokovaní koaličných lídrov ponúkol svoju funkciu. Pravdepodobne je už taktiež rozhodnuté o jeho nástupcovi. Mal by sa ním stať aktuálny tajomník v rezorte dopravy a nominant strany Most-Híd Árpád Érsek. Zo štvorkoalície sa tak po 158 dňoch stáva už len vládny trojlístok. „Osemdesiatjeden poslancov vládnej koalície podporuje programové vyhlásenie vlády SR. Nové rozloženie politických síl vo vládnej koalícii bude viesť k novej a efektívnejšej štruktúre a zloženiu vládnej koalície,“ výhlasil po rokovaní ešte koaličnej štvorky predseda vlády Robert Fico.
Čo bude so Sieťou?
Už skôr tento týždeň bolo jasné, že z poslaneckého klubu strany Sieť nezostal kameň na kameni. Po voľbe nového predsedu totiž pätica rebelujúcich poslancov okolo Andreja Hrnčiara preskočila do Bugárovho košiara. Sieti tak zostali v parlamente len dvaja poslanci. „Predsedovia koaličných strán berú s plnou vážnosťou na vedomie záujem predsedu Siete nájsť zmysluplné využitie potenciálu strany Sieť v štruktúre niektorej zo strán vládnej koalície cestou integrácie,“ tajomne prezradil na brífingu premiér.
V praxi to teda znamená, že by sa Sieť mala zlúčiť s niektorou z trojice koaličných strán. Podľa kuloárnych informácií by to mala byť SNS, kde by mal skončiť aj Procházka a Alena Bašistová. Danko by tak mal 17 poslancov. Politológ Ján Baránek si však nemyslí, že SNS potrebuje ďalších dvoch poslancov. Navyše podľa neho môže ísť zo strany politikov o skúšobný balónik, aby zistili reakcie.
Kto je Arpád Érsek (58)
Pravdepodobný minister dopravy je bývalý športovec - šermiar, dokonca tréner slovenskej reprezentácie. Pochádza rovnako ako predseda Mosta Béla Bugár zo Šamorína. Podniká s nehnuteľnosťami ako developer. V Radičovej vláde v rokoch 2010 až 2012 bol tiež štátnym tajomníkom na ministerstve dopravy. Mal na starosti cesty a železnice. Na rovnaký post sa vrátil v marci v tretej Ficovej vláde.
SNS Sieťarov nepotrebuje
Ján Baránek, analytik
Je otázne, či Andrej Danko a jeho SNS potrebujú ďalších dvoch poslancov. Navyše pred voľbami vyhlasoval, že na kandidátke budú výlučne členovia strany, a toto by bolo v rozpore s týmto princípom. Priechodnejšie by som to videl paradoxne cez Most. Ministerstvo dopravy pripadne Mostu, lebo inak by Béla Bugár nehovoril o tom, že už má vybraného človeka na tento post. Aj keby dvaja zostávajúci vstúpili do SNS, tak by to dramaticky nezmenilo pomery v koalícii. Bez ohľadu na ďalší postup, Sieť je mŕtva strana a už jej nič nepomôže.
Ako sa vyvíjala Sieť
26. apríla 2014
V Prešove vzniká strana Sieť. Predsedom sa stáva Radoslav Procházka.
19. januára 2016
Procházka priznáva, že by mohli ísť do vlády so Smerom.
5. marca 2016
Sieť vo voľbách prepadáva a získava iba 5,6 % hlasov, čo je sklamanie.
6. marca 2016
Procházka rokuje na Úrade vlády s Robertom Kaliňákom o novej vláde.
14. marca 2016
Vzniká koalícia Smer, SNS, Most a Sieť.
13. augusta 2016
Procházka prichádza o miesto predsedu strany a nahrádza ho Roman Brecely.
15. augusta 2016
Procházka oznamuje, že má záujem o miesto európskeho sudcu v Luxemburgu.
18. augusta 2016
Piati poslanci Siete prechádzajú do Mosta.
19. augusta 2016
Sieť vypadáva a štvorkoalícia sa mení na trojkoalíciu.