Podľa odborníka z univerzity v Cardiffe za to môžu práve naše mozgy. Počas jazdy dostávajú zmätené signály z tela, ktoré si myslí, že sme boli otrávení a potrebujeme zvracať toxíny, píše Metro.ci.uk.
„Aby sme zistili svoju polohu, mozog kombinuje informácie z množstva zmyslových zdrojov – zraku, dotyku, zvuku. Keď však cestujete v aute, hýbete sa a zároveň nehýbete v tej istej chvíli. Mozog získa zmiešané signály a myslí si, že je otrávený. Z evolučného hľadiska je jedinou vecou, ktorá môže spôsobiť takýto zmyslový nesúlad, neurotoxín alebo jed,“ uvádza odborník Dean Burnett.
Podľa jeho slov sa to deje vždy, keď je mozog zmätený. Platí to aj v prípade čítania počas cestovania. Naše oči sú fixované na text a periférnym videním vnímame vnútro auta. Telo naznačí mozgu, že sa nehýbeme, no sluchom zachytávame zvuky okolia, čo spôsobí opätovný chaos zmyslov, ktorý mozog vyhodnotí opäť tým, že pocítime nevoľnosť. Vedci však ešte stále neprišli na to, prečo trpia niektorí ľudia väčšou mierou cestovnej nevoľnosti ako iní.