Ponoril sa preto pod hladinu jazera Guláška v Senci a ostal pod ňou neskutočných 20 hodín! Vo vode riešil hlavolamy, vypil 18 litrov tekutín a dokonca si pochutnával na hrozne či nektárinkách. Novému Času prezradil, ako to všetko zvládal a čo mu v hlbinách vŕtalo hlavou.
Michal (42) sa rozhodol prekonať svoj dva roky starý rekord. „Môj posledný pobyt pod vodou bol 12 hodín. Neviem však o tom, že by s prístrojmi, ktoré používame teraz, takýto ponor vôbec niekto robil,“ povedal smelý potápač. Zároveň to bolo po prvý raz, čo sa niekto odvážil na toľko hodín ostať pod vodou s prístrojom zvaným rebrider, v ktorom celý dych cirkuluje v jednom kruhu.
Noc v jazere
Pezinčan pod hladinou vydržal neuveriteľných 20 hodín. „Prvých šesť hodín som tam bol sám, každú hodinu som sa musel ohlásiť. Po 6 hodinách ma prišli skontrolovať potápači a po 12 hodinách, keď sa začal najväčší stres, už plávali so mnou,“ povedal. Celkovo mu pomáhalo až 15 kolegov.
V jazere Michal strávil celú noc a pod hladinou sa musel aj zabávať. „Ľudia si myslia, že je to nuda, ale prvé 4 hodiny človek hľadá niečo, čím sa zamestná. Až potom nastúpia dehydratácia a psychický stres, ktorý môže vyvolať až halucinácie. Musel som držať hlavu pod kontrolou, aby sa nič nestalo. Nosili mi preto rôzne hlavolamy,“ opísal Michal svoj pobyt pod vodou, kde sa aj trochu najedol. „Pil som z fliaš, ktoré stláčame a otočíme dole hlavou a jedol som ovocie, proteínové tyčinky a glukózu,“ doplnil.
O svojom pokuse o rekord sa Michal doma zmienil len tak medzi rečou. „Manželke som o ponore povedal 2 dni pred ním a nebola nadšená,“ prezradil. Po vynorení však na svoju polovičku ihneď myslel. „Najhoršia bola zima, neuveriteľný smäd a hlad, ale manželka varila,“ usmial sa čerstvý rekordér.
Ponor v číslach
hĺbka jazera: 14 m
hĺbka ponoru: 7 m
teplota vody: 23 °C
realizačný tím: 15 ľudí
vypil: 18,5 l vody a čaju
zjedol: 1 kg ovocia (hrozno, nektárinky), proteínové tyčinky
Svetový rekord: 50 hodín!
- Pri otvorenom okruhu, teda s vydávaním bublín je svetový rekord v dĺžke pod hladinou takmer 50 hodín. Držiteľom je Brit Sean McGahern (38).
- Dán Stig Serverinsen v roku 2012 pod vodou zadržať dych na neuveriteľných 22 minút! Okamžite bol zapísaný do Guinessovej knihy rekordov.
- Egypťan Ahmed Gabr sa v roku 2014 ponoril do Červeného mora do hĺbky 332 metrov. Cesta ku dnu mu trvala 12 minút. Pod vodou sa zdržal 14 hodín.
- Potápač z Nového Zélandu William Trubridge sa na jeden nádych dokázal v roku 2013 ponoriť až do hĺbky 120 metrov.
- Bruce Cantrell (63) a Jessica Fainová (25) pobudli viac ako dva mesiace v kontejneri s plochou 28 m2 pod morskou hladinou pri ostrove Key Largo v štáte Florida. Na povrch sa vrátili po 73 dňoch.
Igor Vozár, internista: Dlhé potápanie je nebezpečné
"Ľudský organizmus je pri potápani vystavený tlakovým aj objemovým zmenám. Potápač dýcha stlačený vzduch s presne definovanu zmes plynov. Ohrozený je najmä dekompresnou chorobou, dusíkovou nakrózou a barotraumou. Pri dekompresnej chorobe vznikajú v cievach a tkanivách vzduchové bubliny. Môžu vznikať trombózy a pľúcna embólia."