Agentúre DPA to v pondelok povedali dvaja nemenovaní bojovníci. Sýrski povstalci, vrátane členov islamských frakcií, chcú zaútočiť na Džarábulus, posledné veľké mesto v tesnej blízkosti tureckej hranice ovládané Islamským štátom. IS stratil väčšinu svojho územia na severe Sýrie a to padlo do rúk kurdským bojovníkom zo sekulárnych Oddielov ľudovej sebaobrany (YPG), ktoré sú ozbrojeným krídlom kurdskej Strany demokratickej jednoty (PYD) a ktoré podporujú Spojené štáty.
Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu sa priamo nevyjadril k plánu sýrskych povstalcov, ale v pondelok vyhlásil, že pohraničná oblasť musí byť "vyčistená" od Islamského štátu. Cez víkend turecký premiér Binali Yildirim povedal, že Ankara bude v Sýrii v nasledujúcich šiestich mesiacoch "aktívnejšia", ale plány nijako nespresnil. Dvaja povstaleckí bojovníci, jeden z koalície Džabha šámíja (Levantský front) a druhý z Brigád al-Hamza, vyhlásili, že USA nepodporujú najnovšie plány Turecka na operáciu. V minulosti Turecko povoľovalo niektorým sýrskym povstaleckým frakciám pôsobiť na juhu krajiny a podnikať z tureckého územia útoky.
Nové plány na ofenzívu však obsahujú riziko, že vyvolajú konflikt medzi sýrskymi povstalcami a kurdskými YPG. Vojenská rada v Džarábuluse - skupina pokladaná za blízku YPG - vyzvala Spojené štáty, aby zabránili vojenskej operácii pod velením Turecka. USA sú opatrné vo vzťahu ku konzervatívnym povstaleckým frakciám, ktoré Turecko podporuje, hoci v priebehu päťročnej občianskej vojny už podporili niektoré takéto islamistické skupiny.
Turecko sa opakovane sťažuje na kurdských bojovníkov, ktorí úspešne postupujú v boji proti Islamskému štátu, a tvrdí, že nebude tolerovať, ak YPG obsadia územie v Sýrii popri hranici s Tureckom. Ankara sa totiž obáva, že YPG sú napojené na kurdských bojovníkov v Turecku. V sobotu večer 20. augusta zabil samovražedný bombový atentátnik 54 ľudí na kurdskej svadbe v juhotureckom meste Gaziantep. Úrady pripísali zodpovednosť za útok práve Islamskému štátu.