Ihneď po marcových voľbách začali na Generálnu prokuratúru prichádzať stovky návrhov na jej rozpustenie. Ak by Najvyšší súd stranu rozpustil, pre lídra extrémistov Mariana Kotlebu (39) by to znamenalo, že by prišiel o milióny eur.
Marian Kotleba musí pociťovať déjà vu. Pred desiatimi rokmi totiž Najvyšší súd SR rozpustil jeho extrémistické nacionalistické hnutie Slovenská pospolitosť. Kotleba to nevzdal, prevzal inú stranu a dopracoval sa až do parlamentu. V marcových voľbách získal viac ako 8 percent a s tým aj nárok na viac ako 5 miliónov eur zo štátnej kasy. Generálny prokurátor Čižnár však začal uvažovať o podnete na rozpustenie Kotlebovej ĽSNS. Návrh však podá, až keď si bude istý, že mu to Najvyšší súd potvrdí. „Podať návrh, ktorý by nebol úspešný, znamená, že bude mať v ďalších voľbách o 20 percent viac ako doteraz. To si ja nedovolím,“ vyhlásil Čižnár.
Ak by súd stranu rozpustil, prišla by skoro o tri milióny eur. Čižnárovmu plánu by mala pomôcť aj polícia, ktorá pomerne často vedie trestné stíhanie proti kotlebovským aktivitám - napríklad letákom, ktoré rozdávali vo vlakoch. „Ich poslanci, ľudia, ktorí kandidovali na ich listine, na facebooku adorujú Hitlera, schvaľujú holokaust a podobne,“ objasňuje politológ Grigorij Mesežnikov dôvody, pre ktoré by strana mala byť rozpustená.
Vrátia sa oknom?
Rozpustenie strany by znamenalo, že 14 kotlebovcov by prišlo o stranu. Poslanecký mandát by im však zostal. Politológovia sa skôr boja o opačný efekt. „Príde mi to ako kontraproduktívne kroky. Rozpustením strany by totiž Kotleba získal len nových podporovateľov,“ myslí si politický analytik Ján Baránek. Podľa Mesežnikova by kotlebovci vymysleli niečo nové, ako vytvoriť ďalšiu politickú stranu. „Možnosť vstupu do nejakej inej, už zaregistrovanej strany sa dá ošetriť len ťažko,“ vysvetľuje. Ministerstvo vnútra však kvôli kotlebovcom uvažuje nad zmenou zákona.
V praxi to teda znamená, že nikto kotlebovcom nezabráni kúpiť si stranu a premenovať po svojom. Samotný Kotleba je predsedom Banskobystrického samosprávneho kraja. Zakázať mu kandidovať nemôžu, pokiaľ napríklad nebude právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin.
Kotleba by zosilnel
Ján Baránek, politický analytik
- Rozpustenie ĽSNS by určite neupokojilo politickú scénu. Znova by to nejako obišli. Ďalšia strana by mala ešte viac podporovateľov. Príde mi to kontraproduktívne. Toto sa nevyrieši rozpustením strany.
Do politiky by sa vrátili
Grigorij Mesežnikov, politológ
- Pre túto stranu sa situácia skomplikuje, ale znovu vymyslia niečo, ako sa dostanú späť. Ale nemali by byť schopní použiť trik, že odkúpia zaregistrovanú stranu. Ťažko sa dá ošetriť možnosť vstupu do nejakej inej zaregistrovanej strany. Mali sme tu už takéto pokusy, no zatiaľ to neboli extrémisti. Strana dala ľuďom priestor na otvorené šírenie nenávisti a rasizmu, a tým sa dostali do rozporu so zákonom. Preto politika musí ísť bokom.