Starosta mal poslancov ubezpečovať, že žiaden reštituent si na pozemok nenárokuje, no opak sa stal pravdou. Prípad sa postupne dostal do rúk prokuratúry a súdu, po novom ho má na stole dokonca Národná kriminálna agentúra (NAKA). Podľa niektorých poslancov im totiž starosta mimo kamier predložil zmluvu o spolupráci medzi mestskou časťou a Bormi, ktorá podľa právnika môže zaváňať podvodom.
Predaj polovice pozemku spoločnosti Bory, ktorá mala na ňu predkupné právo, dostal do varu nielen poslancov, ale aj pôvodnú majiteľku pozemku najmä pre cenu, ktorú ukázal znalecký posudok. Ten ho totiž posudzoval ako poľnohospodársku pôdu napriek tomu, že starosta Peter Šramko už predtým vyjadril súhlas k výstavbe. Na neadekvátnu cenu upozornila aj poslankyňa Eva Černá. „Starosta to argumentoval tým, že Lamač o nič nepríde, lebo v rámci zmluvy o spolupráci Lamač dostane takmer 120-tisíc €,“ prezradila Novému Času. Túto zmluvu predložil poslancom starosta na júnovom zastupiteľstve, avšak za chrbtom verejnosti.
S mestom sa nerozdelia
Prítomný na zastupiteľstve bol aj poslanec Radoslav Olekšák. „Pri tejto zmluve by sme sa nedelili s mestom. Čo sa týka samotného predaja, tak 60 % ide mestskej časti, zvyšok bude mať mesto. Suma 120-tisíc je slušná na investičné aktivity,“ tvrdí poslanec. Ako vysvetlil, Bory by vytvorili špeciálny účet v prospech mestskej časti. Tá by predkladala faktúry, ktoré by boli z tohto účtu hradené. Podľa hovorcu Penty Gabriela Tótha sú takéto zmluvy „vždy verejné a spravidla účelovo viazané, pričom o použití prostriedkov rozhodujú práve poslanci mestských častí spolu so starostom“. Olekšák Novému Času potvrdil, že poslanci zmluvu parafovali. V praxi to znamená, že ju predbežne odsúhlasili. Už pred predložením bola však podľa poslankyne Gabriely Bizoňovej podpísaná Bormi. „Zmluva o spolupráci nie je štandardne prijatá, nakoľko bola parafovaná mimo kamier. Tiež sa mi nezdá štandardné, že cena za predaj pozemkov sa rozdeľuje na dve sumy, ktoré každá iným spôsobom nadobúda spôsob ich využitia. Takýmto spôsobom sa obchádza magistrát,“ myslí si.
Boli vypovedať
Na celý prípad si posvietila NAKA, kde boli vypovedať už niekoľkí poslanci. Ako potvrdil Olekšák, vyšetrovatelia si z lamačského úradu vzali zmluvy aj mailové komunikácie. Starosta Šramko nám v SMS správe napísal, že vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie nepovažuje za vhodné vyjadrovať sa pre médiá. Mesto sa nám do uzávierky nevyjadrilo.
Môže ísť o podvod
- právnik Marek Benedik
Ak by bola zmluva o spolupráci uzavretá za účelom ”navýšenia“ pôvodnej kúpnej ceny, tak to spôsobuje neplatnosť kúpnej zmluvy. Prejavy vôle zmluvných strán týkajúce sa predaja nehnuteľnosti by sa totiž nachádzali na dvoch listinách, hoci sa podľa zákona majú nachádzať len na jednej. Pokiaľ má dostať hlavné mesto 40 % z kúpnej ceny a mestská časť ho uvádza ohľadom skutočnej ceny nehnuteľnosti do omylu a mesto tak dostane menej, môže to napĺňať znaky trestného činu podvodu. Ak už bola táto zmluva podpísaná jednou stranou a predložená druhej strane, považuje sa to za návrh zmluvy. Keby ju podpísal aj starosta, zmluva je uzavretá.