S takýmto návrhom prichádzajú do parlamentu poslanci vládnej strany Most-Híd. Po novom by cyklistom, ktorí nafúkali 0,5 promile, mohli policajti zapriať akurát tak šťastnú cestu. Doteraz im pritom hrozila mastná pokuta, keďže zákon na Slovensku nepripúšťa žiadnu toleranciu alkoholu. Ministerstvo vnútra návrh prekvapivo neodsúdilo, čiže v parlamente s veľkou pravdepodobnosťou dostane zelenú. Čo na popíjanie popri cyklovýpravách hovoria odborníci?
Nápad z dielne poslancov strany Most-Híd nie je na pretrase prvýkrát. Doteraz sa im zákon pretlačiť nepodarilo, pomôcť však môže fakt, že strana Bélu Bugára je vo vláde. Dať si dve či tri malé pivká a mať v krvi 0,5 promile by tak po novom nemali policajti trestať pokutou. Cyklisti však musia rátať s tým, že prípustné to bude len v obciach a na cyklistických cestičkách.
Jeden z predkladateľov zákona poslanec Gábor Gál tvrdí, že sa touto mierou zhovievavosti len priblížime európskym krajinám. „Množstvo alkoholu, ktoré by sme týmto zákonom povolili, len minimálne ovplyvní psychické, senzorické a motorické funkcie cyklistu, čiže to nebude mať vplyv na bezpečnosť cestnej premávky,“ tvrdí poslanec, ktorý je sám cyklistom. Doteraz vraj pri preháňaní sa na svojom dvojkolesovom tátošovi nepil. „Keďže chodím nadránom, tak vtedy ešte chuť na pivo nemám. Ak však zákon prejde, tak nejaký radler si rád dám,“ povedal Novému Času.
Zmena politickej nálady
Ministerstvo vnútra Roberta Kaliňáka je tentoraz k svojim koaličným partnerom ústretové. „Môžeme prezradiť, že v radoch dopravnej polície sa o poslaneckom návrhu už intenzívne diskutuje,“ potvrdili nám z rezortu vnútra. Policajti sú aj v súčasnosti k istému množstvu alkoholu v krvi zhovievaví, hoci v zákone stále figuruje Slovensko ako krajina s nulovou toleranciou. „Je to v súlade s názorom Slovenskej súdnolekárskej spoločnosti, ktorá považuje hladinu alkoholu v krvi do 0,21 promile za bezvýznamnú,“ tvrdí ministerstvo. S týmto názorom súhlasia aj zástupcovia Slovenského zväzu cyklistiky (SZC). „Ja osobne to schvaľujem. Ide len o cyklocesty, človek pri športe veľa vypotí, takže ak si dá jedno pivo desinu, nevidím v tom žiaden problém,“ skonštatoval športový riaditeľ SZC Pavol Gálik pre Nový Čas.
Nie všetci sú za
S týmito názormi sa nestotožňuje šéf Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica. Štúdie totiž dokazujú, že správanie človeka sa nemení len do hladiny 0,2 promile. „0,5 je pre viacerých príliš veľa a už u nich môže dôjsť k ovplyvneniu pozornosti či reakčného času,“ hovorí známy psychiater. Navyše ľudia len ťažko dokážu odhadnúť, či už povolenú hranicu prekročili alebo nie. „Prevenciou by podľa mňa bolo, aby cyklisti nosili pri sebe dregery a hladinu alkoholu si jednoducho zmerali,“ dodáva Okruhlica.
Schvaľujete chmeľové osvieženie?
Jozef Kikuš (64), dôchodca, Bánovce nad Bebravou:
- Som zásadne proti tomu, aby mali cyklisti povolený alkohol, absolútne
nesúhlasím, aj keby šlo len o jedno malé pivo.
Branislav Kotúč (51), manažér, Košice:
- Pri horskej cyklistike a náročných terénoch na trasách okolo sto kilometrov jedno alebo dve pivá absolútne nezavážia. Pri cestnej cyklistike a najmä spôsobe jazdy niektorých vodičov áut je požitie alkoholu čistá samovražda!