Vďaka ľuďom, ktorí ju začali zachraňovať, sa už neskôr v zozname neobjavila. Od roku 2008 sa zásluhou dobrovoľníkov z OZ Kalvársky fond začala rozsiahla rekonštrukcia tohto nádherného skvostu. Z chátrajúceho komplexu sa stala pamiatka európskeho významu. Najnovšie v kalvárii pribudlo návštevnícke centrum s parkoviskom.
Kalvária v Banskej Štiavnici sa v ostatných rokoch teší stále väčšej obľube a láka stále viac návštevníkov. Kým pred desiatimi rokmi k nej smerovalo asi 12 000 ľudí, vlani to bolo už 50 000. V tejto sezóne ich očakávajú oveľa ešte viac. „Aj z tohto dôvodu sme otvorili moderné návštevnícke centrum s expozíciou, prednáškovou sálou, toaletami, bufetom a veľkou záhradou. Nechýba ani obchodík so suvenírmi a parkovacia plocha s kapacitou viac ako 30 miest,“ povedal predseda Kalvárskeho fondu Martin Macharik, s tým, že absentujúce parkovisko či toalety pociťovali ako problém.
V barokovom štýle
Banskoštiavnická kalvária je súbor celkovo 22 samostatných sakrálnych stavieb, z toho 19 kaplniek, predstavujúcich výjavy z ukrižovania a siedmich bolestí Panny Márie, troch kostolov, zastavenia Ecce homo - Žalár a Svätý hrob, umiestnených na Ostrom vrchu v Banskej Štiavnici. Komplex bol vybudovaný v rokoch 1744 – 1751 v barokovom štýle a jeho inicializátorom bol jezuita František Perge.
V čom je výnimočná
- je najimpozantnejšou barokovou kalváriou v strednej Európe.
- jej základný kameň bol položený v roku 1744 za spolupráce evanjelikov a katolíkov.
- jednou z najstarších kalvárií na Slovensku.
- výtvarne najexkluzívnejšou barokovou stavbou svojho druhu
- od roku 1993 je súčasťou územia, ktoré spolu s historickým mestom Banská Štiavnica boli zaradené na Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.
- od júna 2007 bola na zozname 100 najohrozenejších pamiatok sveta, ktorý vyhlasuje World Monument Fund v New Yorku. Vďaka ľuďom, ktorí ju začali zachraňovať, sa už neskôr v zozname neobjavila.