Ľudia sú nešťastní, pretože nazmar vyšla ich celoročná snaha a želajú si, aby sa toto už nikdy viac nezopakovalo. Na Záhorí sa zase pre postreky predčasne skončila sezóna pre hubárov, ktorí nad situáciou neskrývajú rozčarovanie.
Podľa starostky Kataríny Lajčiakovej v Dolnej Trnávke práškovacie lietadlo vykonávalo postrek ešte začiatkom júla. „Malo ísť o prostriedok Reglone, ktorý sa strieka na repku olejnú. O dva dni na to sme zaznamenali prvé poškodenia záhrad,“ uviedla starostka. Po sťažnostiach obyvateľov upozornila na zvláštny druh postreku hygienikov, inšpekciu práce, políciu a ostatné kompetentné úrady.
„Zničené sú zemiaky, uhorky, paradajky a aj hrozno,“ hovorí Mária Fedorová. V záhrade Moniky Neuschlovej je to také isté. „Dva dni sme jedli ovocie a zeleninu a nevedeli sme, že ju postriekali,“ vraví. Podľa jedného z obyvateľov Hliníka nad Hronom celá ich rodina mala po postrekoch zdravotné problémy. „Desať ľudí zrazu začalo trpieť žalúdočnými ťažkosťami. Až zo sociálnej siete sme zistili, že za to môže zlý postrek,“ dodal nahnevane. Nový Čas kontaktoval aj firmu, ktorá si postrek objednala, v utorok sa nám však odmietla vyjadriť.
Zákaz zberu
Postreky nahnevali aj hubárov na Záhorí - ich obľúbené miesto na ceste medzi Malackami a obcou Studienka postriekali proti hmyzu. Na strome iba visí odkaz, ktorý predčasne ukončil sezónu. „Zákaz zberu lesných plodov do 24. 9. 2016,“ stojí v odkaze. „Cítil som rozčarovanie, lebo pravdepodobne sa striekala veľká časť vojenských lesov,“ prezradil Novému Času nespokojný milovník prírody Tomáš (40).
Najhoršie na postreku podľa neho je, že použili veľké množstvo chémie. „Odporúčaná dávka Vaztaku proti podkôrnému hmyzu je 5 ml na 10 l vody, čiže 0,05 % - a oni tam dali 2 % roztok. Veď to je 40-násobne vyššia koncentrácia,“ doplnil nahnevane. „Postrek prebieha v období od 18. do 27. augusta z dôvodu kalamitného premnoženia húseníc hrebenárky borovicovej. Postihnutá je plocha už viac ako 1000 ha, kde poškodenie stromov vo veku od 10 do 100 rokov dosahuje 70-100% a je tak rozsiahle, že hrozí odumretie veľkého množstva borovicového porastu. Po aplikácii vaztaku je potrebné dodržať ochrannú dobu pre zber lesných plodov 28 dní, neznamená to však, že je ukončená hubárska sezóna,“ informovala hovorkyňa Ministerstva obrany SR Danka Capáková.