V stredu krátko po pol štvrtej ráno sa začala chvieť zem a príbytky ľudí sa za pár sekúnd premenili na kopu trosiek. Viac ako 100 ľudí v ruinách svojich domovov neprežilo, boli medzi nimi aj malé deti. Aj niekoľko hodín po nešťastí sa ľudia zúfalo snažili vyslobodiť seba a svojich blízkych. Zemetrasenie so silou 6,2 stupňa Richterovej škály pocítili na vlastnej koži aj Slováci.
Zaplavil ich žiaľ a beznádej. Deti aj dospelí z celej sily kričali a kopali, aby sa dostali spod ťažkých kameňov. Po hroznom zemetrasení ostalo nezvestných viac ako 150 obyvateľov strednej časti Talianska. Hypocentrum hlavného otrasu, ktorý mal podľa talianskych seizmológov magnitúdu zhruba 6,2, sa nachádzalo v provincii Perugia juhovýchodne od mestečka Norcia. Stalo sa tak v stredu krátko po pol štvrtej ráno. Nikto ani len netušil, že sa prebudí do tak desivého rána. Netrvalo dlho a po tomto otrase nasledovali desiatky ďalších dotrasov, pričom najsilnejší mal magnitúdu 5,5.
Nedožili sa ďalšieho dňa
Medzi obeťami tejto smutnej tragédie bola aj mladá rodina. Počas pokojného spánku zabili trosky príbytku oboch rodičov, ich osemmesačné bábätko a deväťročného synčeka. Ďalšieho novorodenca našli záchranári bez známok života. Vytiahli ho z trosiek zrúteného domu. Medzi tými, ktorí sa nachádzali neďaleko zemetrasenia, bola aj Renata Morion. „Cítila som silné otrasy, ktoré trvali večnosť. Potom znovu a trvali vyše pol hodiny. Bolo to desivé,“ povedala pre The Guardian.
Mestá pohltil krvavý prach
Zem sa triasla aj v oblasti rozprestierajúcej sa od regiónu Lazio cez Umbriu po pobrežie Jadranského mora. Slabé záchvevy cítili aj ľudia v Ríme. Otrasy zaznamenal aj Američan Michael Gilroy, ktorý sa v tom čase nachádzal dvesto kilometrov od epicentra. „Zrazu som mal pocit, že posteľ podo mnou sa hýbe,“ povedal pre CNN. Niekoľko mŕtvych hlásili v malej obci Pescara del Tronto v regióne Marche, ktorú z bezpečnostných dôvodov celú evakuovali. O život prišli aj obyvatelia dediny Accumoli a mesta Amatrice, ktoré sa z minúty na minútu úplne zmenilo.
Tam, kde boli kedysi malebné historické domy a budovy, sú len trosky, pod ktorými ešte môžu dýchať bezbranní ľudia. „Mesto Amatrice prestalo existovať, celé je v troskách,“ povedal starosta Sergio Pirozzi. O strechu nad hlavou prišli tisícky ľudí. Postaviť by pre nich mali stanový tábor. To však podľa starostu nie je pre ťažko skúšaných ľudí ideálne riešenie, keďže teploty posledných nocí nepresiahli 10 stupňov Celzia. Otrasy pocítli aj Slováci žijúci a dovolenkujúci v tejto krajine. Podľa rezortu diplomacie sú všetci v poriadku, ministerstvo však neodporúča cestovať do oblasti stredného Talianska.
Otrasy pocítili aj Slováci
Toto som ešte nezažil
Ján Figeľ (56), osobitný vyslanec EÚ pre náboženské slobody vo svete
- Momentálne som v Rimini na konferencii. Okolo pol štvrtej nadránom som sa zobudil na to, že sa so mnou hýbe posteľ a trasú sa steny. Keď som sa pozrel na strop, luster sa kýval ako kyvadlo hodín. Trvalo to asi pol minúty. Bol som prekvapený a šokovaný zároveň. Chvíľu som premýšľal, či sa nepresuniem niekam do rohu, keby sa niečo dialo. Napadlo mi, že sa môže preboriť strop, kam sa skryjem v izbe. Bolo to neobvykle silné, zemetrasenie som už zažil v Grécku, ale toto bolo oveľa horšie.
V noci sa diali čudné veci
Andrea Peigerová (19), študentka
- V Taliansku som na mesačnej dovolenke u kamarátky, momentálne som v Ríme. Ja mám tvrdý spánok, ale celý dom, kde bývame, bol hore nohami. Pod ľuďmi sa triasla posteľ a búchali dvere, ako keby ich chcel niekto vyraziť. Nikto nevedel, čo sa deje. Hoci to trvalo len krátko, všetci mali poriadny strach.
V tejto oblasti Talianska je takéto zemetrasenie pomerne bežné
Seizmologička Lucia Fojtíková
Zemetrasenie s magnitúdou 6 a viac tu zaznamenajú približne 10-krát za 100 rokov. Škody závisia nielen od veľkosti zemetrasení, ale aj od toho, v akej hĺbke bolo hypocentrum zemetrasenia, od lokálnych geologických podmienok, ale aj od kvality postavených budov a veľkosti infraštruktúry.