Letisko Sliač tento víkend opäť otvorí svoje brány, aby v rámci Medzinárodných leteckých dní SIAF 2016 privítalo domácich aj zahraničných milovníkov letectva, odborníkov, laikov, ako aj rodiny s deťmi. Na podujatí sa predstaví 50 účastníkov z 13 krajín na vyše sto lietadlách, ako aj špičkové akrobatické skupiny. Nový Čas vám predstavuje na tri najväčšie hviezdy spomedzi pilotov a ich lietadlá.
Počas dvoch dní ponúkne Letecká základňa Sliač malým aj veľkým bohatý letový i sprievodný program. Organizátorom dokonca praje okrem hviezdneho programu aj počasie, preto dúfajú, že pokoria rekord v počte návštevníkov. Ten padol vlani, keď na Sliač zavítalo až 135-tisíc ľudí. „Je veľmi silnou správou, že SIAF rastie každý rok spolu so svojimi fanúšikmi. Určite by sme boli radi, keby prišlo ešte viacej ľudí,“ povedal riaditeľ Slovenskej leteckej agentúry a MLD SIAF Hubert Štoksa.
Tohtoročnou novinkou bude aj mobilná aplikácia SIAF, ktorá ponúkne všetky informácie o programe, lietadlách, ako aj interaktívnu mapu letiska pre lepšiu orientáciu v statickej ukážke a pestrej ponuke atrakcií. Tento ročník bude bezpochyby výnimočný aj vďaka vystúpeniu stíhačiek rodiny MiG a Su 27 ukrajinského letectva či súboju akrobatických titanov Zoltána Vereša a Kairysa Jurgisa. „Pilotom želáme toľko štartov, koľko pristátí a návštevníkom, aby si užili krásnu šou na nebi a aby nám ostali verní,“ dodal riaditeľ.
Zápis V Guinnesovej knihe rekrodov
Zoltán Veres (52)
Je držiteľom niekoľkých rekordov zapísaných v Guinnessovej knihe rekordov. Medzi jeho obľúbené kúsky patrí vystúpenie, v rámci ktorého je v rýchlosti 400 km/h letiac dolu hlavou vo výške 3 m schopný otočkou vo vzduchu preťať napnutú stuhu.
MXS
Krajina: Maďarsko
Celková dĺžka: 6,5 m
Rozpätie krídel (priemer rotora): 7,3 m
Výška: 1,8 m
Maximálna vzletová hmotnosť: 834 kg
Maximálna rýchlosť: 425 km/h
Akrobatický šampión
Kairys Jurgis (54)
Vo svete akrobacie vyhral 5 medailí vo freestyle majstrovstách sveta (dve zlaté a tri strieborné). Dvakrát sa stal celkovým šampiónom na World Grand Prix Aerobatics.
SU31
Krajina: Litva
Celková dĺžka: 6,83 m
Rozpätie krídel (priemer rotora): 7,8 m
Výška: 2,76 m
Maximálna vzletová hmotnosť: 1 050 kg
Dolet: 1 100 km
Maximálna rýchlosť: 331 km/h
Domáca jednotka
Martin Kuterka (42)
Svoj prvý let absolvoval v roku 1989. Letectvo mu učarovalo a tak v roku 1993 nastúpil na Vysokú vojenskú leteckú školu v Košiciach. Od jej skončenia v roku 1999 pôsobí na Leteckej základni Sliač. Prešiel viacerými pozíciami, od marca 2012 je inšpektorom bezpečnosti letov Zmiešaného krídla Otta Smika Sliač. V tomto roku bol tiež určený za pilota, ktorý môže stíhačku MiG-29 predvádzať na verejných podujatiach, čo robí dodnes. Na vojenských lietadlách má nalietaných vyše 1 600 letových hodín.
MiG 29
Krajina: Slovensko
Celková dĺžka: 17,37 m
Rozpätie krídel (priemer rotora): 11,36 m
Výška: 4,73 m
Maximálna vzletová hmotnosť: 18 480 kg
Dolet: 1 430 km
Maximálna rýchlosť: 2 445 km/h