Železnice ani iné verejné služby v okolitých krajinách neakceptujú naše doklady. A platí to aj naopak. Nový Čas na podnet čitateľov zisťoval, ako to je v Česku, Rakúsku a v Maďarsku. Kde teda preukaz využijete?
Vďaka preukazu fyzickej osoby zdravotne ťažko postihnutej (ZŤP alebo ZŤP/S) môžete cestovať lacnejšie iba po Slovensku. Len čo prekročíte hranice, preukaz je v podstate bezvýznamný. České či rakúske železnice a dopravné podniky ho neakceptujú. „Sú to národné preukazy a v ČR neoprávňujú na rovnaké výhody ako na Slovensku. Ani české preukazy ZTP a ZTP/P neplatia na Slovensku,“ tvrdí Petr Šťáhlavský z Českých dráh. Výnimku má len sprievod nevidomého človeka alebo vozičkára. Železnice niektorých štátov sa dohodli, že jedného sprievodcu prepravujú zadarmo. Naše ministerstvo sociálnych vecí pripúšťa, že neuznávanie preukazov je problém. „Zatiaľ však neexistuje legislatíva na európskej úrovni, ktorá by ho riešila,“ reaguje hovorca ministra Michal Stuška.
Ako je to v zahraničí
Štátne dráhy ani dopravné podniky hlavných miest Česka a Rakúska neakceptujú slovenské preukazy zdravotne postihnutých. „Rovnako ako väčšina železničných spoločností v Európe neprijímame národné výnimky, napríklad pre telesne postihnutých,“ tvrdí hovorca Rakúskych dráh Michael Braun. O čo prichádzate? Napríklad pražská MHD je pre držiteľov českých preukazov zadarmo. „Občanovi štátu EÚ, ktorému preukaz vydali mimo ČR, ani jeho sprievodcovi sa neumožňuje bezplatná preprava,“ dodáva Kryštof Čeřovský z Dopravného podniku hlavného mesta Prahy.
Aj cudzích vozíme zadarmo
Železničná spoločnosť Slovensko od novembra 2014 zadarmo vozí žiakov, študentov aj poberateľov dôchodkov mladších ako 62 rokov. Nárok na bezplatnú prepravu majú aj občania jednotlivých štátov Európskej únie a osoby s trvalým pobytom v štáte EÚ.
Zľavy a výhody na Slovensku
Koncesionárske poplatky
- ťažké zdravotné postihnutie je zatiaľ jediným dôvodom oslobodenia od úhrady za služby Rozhlasu a televízie Slovenska
- vláda plánuje zmeny v podmienkach úhrady, držiteľov preukazov by sa to nemalo dotknúť
Miestne dane
- občan zdravotne ťažko postihnutý môže mať nižšiu daň zo stavieb, z bytov a nebytových priestorov
- rozhoduje samospráva obce, každá má vlastné pravidlá
Cesta vlakom
- záleží na spoločnosti, ktorá železničnú dopravu prevádzkuje, a na kategórii vlakov
- Železničná spoločnosť Slovensko vám na cestu v 2. triede poskytne zľavu 60 % a v 1. triede 50 % z obyčajného cestovného
- v IC vlakoch a v komerčných vlakoch na trase Bratislava – Košice platia iné pravidlá.
Cesta autobusom
- preukaz zvyčajne stačí na zľavu v prímestskej i diaľkovej doprave
- autobusovú dopravu na Slovensku prevádzkujú viaceré spoločnosti, podmienky sa môžu líšiť
Správne poplatky
- s preukazom neplatíte za náhradu občianskeho preukazu
- kto dostal kompenzačný príspevok na kúpu osobného motorového vozidla, neplatí za 1. ani 2. zápis do evidencie vozidiel
Mestská hromadná doprava
- ťažké zdravotné postihnutie umožňuje cestovanie zadarmo alebo so zľavou
- záleží len na poskytovateľovi služieb
Bratislava má svoj systém
V Bratislavskom kraji funguje integrovaný dopravný systém. Držiteľ preukazu s trvalým pobytom v tomto kraji má nárok na bonusovú zľavu až do 100 % obyčajného cestovného. Kto má trvalý pobyt v inom kraji, musí sa uspokojiť so zľavou 50 %. Podmienkou je kúpa predplatného cestovného lístka, tzv. električenky. Vydáva sa vo forme bezkontaktnej čipovej karty.
Kultúrne podujatia
- ťažké zdravotné postihnutie vám môže zabezpečiť aj zľavu zo vstupného na rôzne kultúrne a športové podujatia
- podmienky určí organizátor podujatia