Tá totiž do 30. septembra musí mať majetkovo vyrovnané pozemky, inak hrozia ministerstvu z Bruselu mastné pokuty. Predaj sa však neuskutočnil, zastupiteľstvo nebolo uznášaniaschopné. Mestu tak hrozí, že týmto krokom môže prísť približne o 2 milióny €.
Na mimoriadnom zastupiteľstve, ktoré zvolal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal, chýbal aj on sám, čo mu poslanci vyčítali. Na jeho stoličku si zasadol viceprimátor Milan Černý, ktorý schôdzu prerušil pre jej neuznášaniaschopnosť. Na prijatie takého uznesenia je podľa neho potrebná 3/5 väčšina poslancov. Z potrebných 27 ich bolo len 24. „Klub pána Budaja využil obštrukciu, že hoci sedel v rokovacej sále, nezahlasoval a neprezentoval sa k tomuto bodu,“ tvrdí Černý. Podľa Budaja by však mohla byť napadnutá legitímnosť hlasovania, keďže materiál, ktorý bol vyvesený podľa zákona, sa odlišoval od toho, ktorý poslanci dostali. „Na dané pozemky existujú platné zmluvy a prevod by mohol byť napadnutý na súde,“ vysvetlil. Okrem toho viacerým poslancom prekážalo, že návrh nebol prerokovaný v mestskej rade a vo finančnej komisii.
Rozhodne sa nanovo
O predaji pozemkov sa budú musieť poslanci rozhodnúť na ďalšom zastupiteľstve. Otázne je, či bude mať ministerstvo dopravy s mestom trpezlivosť a nezvolí si cestu vyvlastňovania. Podľa hovorkyne NDS Michaely Michalovej boli už návrhy na vyvlastnenie podané. „Hrozí nám, že prídeme o 20 % z tých súm, ktoré boli uvedené v návrhu. Ministerstvo totiž ponúkalo mestu o 20 % viac zo znaleckého posudku. Znamená to zhruba 2 milióny €,“ spresnil viceprimátor. Ak nebudú pozemky pod dlhoočakávaným obchvatom majetkovo vyrovnané do 30. septembra, ministerstvo, ktoré je zaviazané zmluvami, bude musieť zackvakať mastné pokuty. Nik z poslancov nechce predaj ohroziť. „Chceme, aby sa pozemky predali bez komplikácii a aby to nebolo napadnuteľné,“ uzavrel Budaj.