Spoločnosti Pro-tender a PKB invest podajú žalobu voči rozhodnutiu Rady Protimonopolného úradu (PMÚ), ktorá im potvrdila pokuty a dala zákaz zúčastňovať sa na verejných obstarávaniach počas troch rokov pre kartelovú dohodu pri výstavbe urgentného príjmu v košickej Univerzitnej nemocnici L. Pasteura.
Podnikatelia podľa PMÚ koordinovali svoje kroky pri niekoľkomiliónovom tendri, ktorý nemocnica vyhlásila v roku 2011. PKB invest a Chemkostav sú stavebnými firmami, Pro-tender zabezpečuje služby s verejným obstarávaním. Účastníkom konania podľa PMÚ ešte plynie lehota na podanie žaloby voči rozhodnutiu úradu, nie je preto napríklad zrejmé, či je možné voči niektorým účastníkom konania rozhodnutie považovať za konečné.
"Zásadne nesúhlasíme s konštatovaním, že sme mali vedomosť o uzatvorení dohody a že sme aktívne napomohli realizácii tejto dohody," povedal pre TASR Peter Hložný z firmy Pro-tender. PKB invest chce využiť všetky možnosti, ktoré jej slovenský právny systém dovoľuje. "Ak sa nedovoláme spravodlivosti doma, tak sa obrátime na európsky, prípadne medzinárodný súdny dvor," uviedol pre TASR konateľ spoločnosti Ján Bync. Nie je mu jasné, z akých dôkazov pri svojom rozhodnutí Rada PMÚ vychádzala, "keďže rozsiahlym vyšetrovaním policajných orgánov sa nepotvrdil ani jeden dôkaz".
S Pro-tendrom má v súčasnosti podľa ministerstva zdravotníctva (MZ) SR mandátne zmluvy jemu päť podriadených organizácií, ktoré už dostali pokyn na ukončenie spolupráce. TASR to potvrdila hovorkyňa rezortu Stanislava Luptáková. "Nebudeme komentovať kroky a rozhodnutia pána ministra," reagoval Hložný.
Rozhodnutie Rady úradu nadobudlo právoplatnosť dňa 21. júla. Chemkostav a PKB invest podali podľa PMÚ cenovo zosúladené ponuky a Pro-tender mal k tejto koordinácii aktívne prispieť. Chemkostav preto dostal pokutu vyše 2,2 milióna eur, PKB invest 327 668 eur a Pro-tender 13 177 eur.