Ministerstvo obrany pod vedením Petra Gajdoša totiž pripúšťa, že máme problémy s počtom armádnych príslušníkov. Od budúceho roka tak vytvoria takzvané aktívne zálohy. Mali by to byť vojaci, ktorí budú k dispozícii v prípade núdze.
Pred pár mesiacmi preto začali aj s dobrovoľnou vojenskou prípravou. A práve absolventi tohto výcviku by mohli nájsť uplatnenie po boku bývalých vojakov v zložkách aktívnych záloh. Naša armáda ich prestala vytvárať ešte v roku 1993. Už dlhší čas sa však nahlas hovorilo o tom, že aj Slovensko potrebuje vojakov, ktorí by síce nesedeli v kasárňach, no v prípade núdze by boli pripravení pomôcť.
Do roku 2020 by sa ich počet mal zvýšiť na 250. „Na začiatok je 50 vojakov akurát, boli vytypované spôsobilosti, ktoré potrebujú,“ hovorí bezpečnostný analytik SSPI Jaroslav Naď. Všeobecne túto iniciatívu hodnotí pozitívne, aktívne zálohy boli podľa neho v pláne už dlhší čas. Členstvo v aktívnych zálohách pritom nebude zadarmo, ročne si ich členovia prilepšia o 600 eur, avšak len v prípade, že sa zúčastnia na cvičení. „Cvičenie by malo byť jedno do roka a trvať by malo 12 až 15 dní,“ vysvetlil minister Gajdoš.
Koho armáda najviac zháňa:
- atestovaní lekári
- piloti
- technici leteckej techniky
- IT špecialisti
- vodiči s vodičským oprávnením C a E
Kto môže byť v aktívnych zálohách
Vojak v zálohe, ktorý:
- spĺňa kvalifikačné predpoklady na výkon funkcie s plánovanou vojenskou hodnosťou, do ktorej má byť zaradený
- spĺňa odborné požiadavky na výkon funkcie
- je zdravotne a psychicky spôsobilý, bezúhonný a spoľahlivý
- má trvalý pobyt na území SR
- je občanom SR