Napríklad nekvalifikovaný robotník mal vlani podľa Českého štatistického úradu (ČŠÚ) v Stredočeskom kraji 96 Kč (3,55 eura) hrubého za hodinu, v Moravskosliezskom kraji 81 Kč.
Najmenej peňazí dostávajú za svoju prácu lesníci, upratovačky, predavačky či pomocné sily v kuchyni. Ľudia z nekvalifikovaných profesií nie sú na tom tak dobre ako robotníci. Práve tých je najväčší nedostatok a mzdy im tento rok veľmi rýchlo rastú.
"Na robotníckych pozíciách rastú mzdy vari najrýchlejšie, a to niekedy až o 15 %," uviedol Jiří Halbrštát, manažér marketingu a náboru ManpowerGroup. Podľa neho tento rok veľmi často rastú mzdy dvojciferne a najviac práve na robotníckych profesiách a v logistike.
Podľa údajov ČŠÚ za minulý rok dostával robotník na montáži hrubého mesačne 22 077 Kč, čo bola hodinová mzda 123 Kč. Tento rok by jeho výplata mohla vzrásť až o niekoľko tisíc korún mesačne.
Nekvalifikovaných pracovníkov a technických profesií je málo, preto ich firmy navzájom lákajú práve peniazmi. "Z veľkých náborových projektov, na ktorých sa zúčastňujeme, zvyšujú mzdy tento rok prakticky všetci. Teraz je to najviac v Škode Auto, TPCA Kolín alebo vo Valeu," konštatoval Halbrštát.
Diktovať nízke mzdy si môžu firmy v odľahlých oblastiach, napríklad v Beskydách alebo Jeseníkoch. V Prahe už brigádnici nechcú pracovať za 90 Kč za hodinu. V najchudobnejších oblastiach je mzdové dno 60 Kč.
Z nekvalifikovaných pozícií už vlani mali okrem robotníkov mzdu nad 100 Kč za hodinu aj pracovnici ochrany. Na opačnom konci mzdového rebríčka stoja najvyšší štátni úradníci. Ich mzda, vrátane všetkých bonusov či náhrad, dosahuje 83 000 Kč mesačne.
Výrazný mzdový rozptyl je medzi manažérmi v rozličných odvetviach podnikania. Kým manažér reštaurácie má na svojej výplatnej páske v priemere 35 000 Kč mesačne, manažér v obchodnej sfére bral vlani mesačne aj dvojnásobok.
(1 EUR = 27,024 CZK)