Štát sa pochybnostiam snaží zabrániť aj povinným zverejňovaním výročných správ, ktoré majú podrobne opisovať finančné toky. Koľko toho vlastnia najpopulárnejšie hnutia?
Najnovšími majetkovými údajmi z roku 2015 sa budú čoskoro zaoberať v parlamente. Štátna komisia pri kontrole výročných správ našla aj niekoľko nezrovnalostí. „Najčastejšie nedostatky spočívali najmä v predložení niektorých súčastí výročnej správy iba vo fotokópii, v nepredložení potvrdení inštitúcií, v neuvedení úplnych osobitných evidencií a prehľadu o príjmoch politickej strany,“ hovorí predseda komisie Eduard Bárány.
Neprekvapivo najbohatšou stranou sa stal Smer Roberta Fica, ktorý sa mohol oprieť o vyše deväť miliónov eur. „Majetok politickej strany je zo 75 % tvorený z príspevku zo štátneho rozpočtu za výsledky volieb do NR SR v roku 2012,“ uvádzajú smeráci. Z peňazí kryjú náklady na politickú činnosť. Pomerne sporovliví sa ukazujú u Obyčajných ľudí Igora Matoviča, ktorí sa chvália viac ako dvojmiliónovým majetkom. „Peniaze dlhodobo používame rozumne. Preto bola vždy takmer celá hodnota majetku uložená v banke,“ povedal nám hovorca Daniel Mitas. Väčšinu peňazí následne investovali do volieb. Medzi najmajetnejšie neparlamentné strany patrili SMK s 1,1 miliónom eur a KDH so 460-tisími eur.
Nemali peniaze
Vzhľadom na povesť multiotecka a milionára Borisa Kollára vyznieva prekvapivo, že strana Sme rodina pôsobí ako chudobný príbuzný. Jej majetok tvoril len niečo vyše 20-tisíc eur. „Keďže politická strana ešte v priebehu roka nevykonávala aktívnu činnosť, výnosy strany neboli žiadne,“ uviedli jej zástupcovia. Poradie najbohatších strán sa pritom môže čoskoro zmeniť. Vďaka tohtoročným parlamentným voľbám dostanú v najbližších 4 rokoch na účty milióny eur.
CHÝBA TRANSPARENTNOSŤ
Politológ Tomáš Koziak upozorňuje, že pri financovaní je najdôležitejša otázka transparentnosti. „Finančné správy sú oficiálnym výstupom, ktoré idú von, ale politické strany nežijú a nefungujú len na báze oficiálnych prostriedkov. Majú, bohužiaľ, veľa možností, ako prísť k čiernym peniazom a potom ich využiť vo svoj prospech,“ povedal odborník.
Podľa neho sa proti tomu dá bojovať prísnym právnym rámcom. Všetky páky na jeho prijatie však majú práve politici. „Je to začarovaný kruh, ale je to záležitosť elementárnej politickej kultúry,“ dodal Koziak.