Proti okupantom sa postavila časť slovenskej armády, partizáni a pridávali sa k nim tisícky ľudí. Mnohé ich hrdinské príbehy sú známe, o iných sa dodnes hovorí iba v kruhu rodiny. To, čo my dnes nazývame hrdinstvom, oni brali v tých časoch ako svoju samozrejmú povinnosť voči svojej vlasti.
Michal Mihálik († 89): Ukrýval amerických letcov
Jedným z hrdinov bol aj horár Michal Mihálik († 89), ktorý riskoval svoj život a život celej svojej rodiny, len aby pomohol siedmim americkým pilotom. Všetko sa to odohralo v Píle pri Modre, kde v lese Rybník pôsobil vtedy 33-ročný Mihálik ako horár. Na konci augusta 1944 začali Nemci obsadzovať Slovensko a počas útokov zostrelili americké lietadlá. Zachránení piloti sa dostali do zajateckého tábora v Grinave a odtiaľ sa v malých skupinkách vydali na povstalecké územie.
Američania Artz, Moulton, Wilson, Howland a Grimm prišli 2. septembra 1944 do obce Píla pri Modre. Všetky cesty však kontrolovali Nemci, a tak sa museli ukryť. Ujal sa ich hostinský so žandármi z Častej. Odviedli ich do lesa k Mihálikovi, kde 200 metrov za horárňou vykopali v zemi bunker. V tejto zemľanke mali Američania stráviť pár dní, nakoniec tam boli viac ako dva mesiace. Čoskoro sa k nim pridali ďalší dvaja letci, ktorí ušli z nemeckého obkľúčenia, Edison a Oswald.
„Jedlo nám naši noví priatelia nosili trikrát za deň. Primerane k vojnovej dobe bolo veľmi dobré. Najviac nám chutili slivkové gule od horárovej manželky Anny,“ spomínal neskôr Moulton. Keď sa situácia začala vyhrocovať a rodina horára sa začala obávať o svoje životy, rozhodli sa Američania dobrovoľne opustiť úkryt. Rozlúčili sa v noci 11. novembra, no všetkých onedlho pochytali. Dokonca aj Mihálika zatklo gestapo a väznili ho v Trnave. Našťastie ho prepustili, keďže sa za neho prihovoril bratislavský Nemec, ktorý chodil k nemu na jelene. Vojnu prežili aj Američania.