Príbeh hrdinky SNP Juliany: Hrozbou boli Nemci i partizáni! 30 metrov od smrti
30. 8. 2016, 13:03 (aktualizované: 30. 4. 2021, 15:47)

Zdroj: den, iglu, anc
Pred 72 rokmi Slováci so zbraňou v ruke povstali na obranu svojej vlasti proti nacistom. Bezprostredným impulzom vypuknutia Slovenského národného povstania 29. augusta 1944 bol vpád nemeckej armády na územie vojnovej Slovenskej republiky.
Proti okupantom sa postavila časť slovenskej armády, partizáni a pridávali sa k nim tisícky ľudí. Mnohé ich hrdinské príbehy sú známe, o iných sa dodnes hovorí iba v kruhu rodiny. To, čo my dnes nazývame hrdinstvom, oni brali v tých časoch ako svoju samozrejmú povinnosť voči svojej vlasti.
Juliana Bohunčáková (87): Hrozbou boli Nemci aj partizáni
Liptovská Teplička leží uprostred hlbokých lesov pod Kráľovou hoľou na začiatku Nízkych Tatier. Boli tu hneď tri partizánske oddiely a priamo v Tepličke pôsobila partizánka skupina Jánošík. Po vypuknutí povstania narukovalo z dediny 150 chlapov do Brezna. Veľa pamätníkov už nežije, ale pani Juliana Bohunčáková si na tie krušné časy dodnes jasne spomína.
„Prvýkrát som sa stretla s partizánmi, keď sme im odnášali jedlo,“ začala svoje rozprávanie bodrá starenka Júlia. „Vachtar vybubnoval v dedine, že treba doniesť jedlo do starej školy. To bolo aj trikrát do týždňa. Doniesla som zemiaky a múku. ‚A slaninu alebo mäso nemáte? To máme jesť jalové halušky?‘ opýtal sa jeden z partizánov. Tak som pekne zašla domov, našim som povedala, nech mi odkroja kus slaniny, a odniesla som im ju. Inokedy prišli partizáni k nám domov a chceli nám zobrať vola. Na mäso. Otec nechcel dovoliť, na gazdovstve sme ho potrebovali. A tak im sľúbil, že im strelí v lese divinu. Partizánom sa to tak zapáčilo, že o týždeň prišli znova, nech strelí...“
Štrnásťročná Julka chodila pracovať do Svarína s otcom do lesa. Sadila stromčeky a spala v lesnej chate aj s inými ženami. Raz, keď dolinou stúpali k chate, videli dvoch partizánov, ako si lopatkami kopú jamu. „Zrazu na nás vybehli dvaja Nemci s puškami a kričali: ‚gewek bude schisn!‘ Boli sme možno 30 metrov od nich, keď sme počuli výstrely a chlapci už ležali v hroboch. Keď sme boli už skoro hore v doline, prišli k nám ďalší partizáni. Boli hladní a museli sme sa s nimi podeliť o všetko naše jedlo, čo sme mali na celý týždeň. A v chate, kde sme prespávali, sme zase našli Nemcov. ‚Vy ste partizáni,‘ povedali a chceli nás zastreliť. Našťastie lesník vedel po nemecky a vysvetlil im, že tam pracujeme. Vyhnali nás von a za naším chrbtom chata vyletela do vzduchu. So všetkým, čo sme tam mali. Nemci, partizáni, prestrelky... To bola naša každodenná súčasť života od leta 1944 až do konca vojny.“
Autor: Novy Cas, iglu, den