„Napriek tomu, že o nich málo hovoríme, mali zásluhu na formovaní dejín. Všetky tieto ženy sú dôležité a prispievali k tomu, aby sa hlavné mesto mohlo rozvíjať a mohol sa formulovať jeho vzhľad,“ prezradila organizátorka prechádzky Slávne ženy Bratislavy Julianna Gaál. Nový Čas sa vám rozhodol priblížiť životy tých, ktoré sa do histórie mesta zapísali naozaj hrubými písmenami.
Založila prvú škôlku v Bratislave
Mária Terézia Brunšviková (1775 - 1861) - pedagogička, sociálna pracovníčka
Teréziina rodina pochádzala z Maďarska a Rakúska, narodila sa však v Bratislave. Bola učiteľkou a reformárkou v oblasti vzdelávania. Jej zásluhou bola otvorená prvá materská škola v Bratislave, ale aj v Budapešti. Bola veľkou podporovateľkou predškolského vzdelávania detí. Založila prvú dievčenskú priemyselnú školu v Uhorsku a tiež propagovala ženské dobročinné spolky. Vydala informačné letáky, plagáty a stanovy spolkov propagujúcich zakladanie materských škôl.
Ochraňovala chudobných
Svätá Alžbeta (1207 - 1231) - patrónka žobrákov, chorých či vdov a sirôt
Alžbeta sa údajne v roku 1207 narodila v Bratislave a žila na Bratislavskom hrade. Bola veľmi štedrá a dobrosrdečná, založila nemocnicu vo Warburgu a pravidelne rozdávala jedlo či peniaze z kráľovskej pokladnice chudobným. Jej švagrom sa to však nepáčilo a podľa legendy ju raz prichytili pri vynášaní chleba. Švagor sa jej spýtal, čo tam má. Ona odpovedala, že ruže. Hovorí sa, že Boh nechcel, aby klamala, a tak urobil zázrak a premenil chlieb na ruže. Podľa Alžbety je v Bratislave pomenovaná aj vysoká škola.
Zachraňovala životy Židov
Gisi Fleischman (1894 - 1944) - tajomníčka židovskej pracovnej skupiny
Gisi sa usilovala, aby počas 2. svetovej vojny deportovali do koncentračných táborov čo najmenej Židov. V pláne bolo presvedčiť nemeckých vojakov pomocou peňazí alebo iných zdrojov, aby isté mená zo zoznamov vyškrtali. Nakoniec ju však v roku 1944 zatkli a vypočúvali. Ponúkli jej možnosť zachrániť si život a vycestovať zo Slovenska, ak prezradí mená a Židov, ktorí sa ukrývajú v Bratislave. Gisi to odmietla, a tak ju deportovali do Auschwitzu.
Regulovala Dunaj
Mária Terézia (1717 - 1780) - kráľovná Uhorska
S výnimočnou Máriou Teréziou, ktorá bola ako jediná žena korunovaná za uhorskú kráľovnú, sa spája Michalská brána. Je to jediná brána hradieb, ktorá ešte zostala. Spája ich to, že v roku 1757 jej darovala medenú kupolu. Týmto brána dostala súčasnú podobu. Mária Terézia však bola aj tá žena, ktorá sa rozhodla, že hradby a múry treba zbúrať. Bol to jeden z jej pokrokových činov vo svojej dobe. Rozhodla sa, že mesto potrebuje miesto na rast a rozvoj. Jej zásluhou je tiež regulovaný Dunaj, pretože kedysi tiekol aj v oblasti bývalého hotela Carlton. Tiež sa zaslúžila o povinnú školskú dochádzku od 6 rokov.