Boli by ste prekvapení, ale bežná štvorčlenná rodina dokáže ročne vyhodiť viac ako 1 tonu odpadu. A to už je poriadna kopa. Ak chcete prispieť svojou troškou a šetriť životné prostredie, môžete. Napríklad aj vďaka projektu Zelený Kaufland, ktorý okrem tradičnej recyklácie prináša tento rok ako novinku aj možnosť odovzdania použitého oleja z domácnosti.
Určite viete kam zahodiť vytriedený papier, plast, sklo a kov. Koše na tento druh odpadu sú už väčšinou dostupné. Ak si však lámete hlavu s tým, kam so zvyškami použitého oleja, rozhodne ich nevylievajte do výlevky a ani ich nevyhadzujte do bežného komunálneho odpadu. V prípade, že chcete prispieť k ochrane životného prostredia, ideálnym riešením je priniesť zbytky oleja do niektorej zo 7 prevádzok Kauflandu. V Bardejove, Bratislave na Patrónke, Novom Meste nad Váhom, Košiciach – Nad jazerom, Sabinove, Šamoríne a Zlatých Moravciach sa 2. – 5. septembra v čase od 8.00-20.00h uskutočnia zberné dni, počas ktorých budete môcť odovzdať použitý olej z domácnosti.
Kladiete si otázku, prečo by ste použitý olej nemali len tak vyliať do výlevky či vyhodiť spolu s bežným odpadom? Dôvodov je hneď niekoľko. Ak sa olej dostane do kanalizačného systému, značne ho zanáša a časom i poškodzuje. Iba 1 dcl. oleja dokáže znečistiť niekoľko tisíc litrov vody, úprava ktorej je veľmi nákladná. Správnym separovaním však viete obyčajný kuchynský olej zhodnotiť na užitočnú surovinu, ktorá sa používa napríklad v doprave, logistike, energetike, či iných odvetviach. Takýmto jednoduchým krokom prispejete k zníženiu emisií skleníkových plynov či zmiernite globálnu závislosť na rope.
Aj vďaka projektu Zelený Kaufland, ktorého hlavnou myšlienkou je ochrana životného prostredia, sa stáva separácia odpadu jednoduchšou. „Našou snahou je nielen informovať zákazníkov o ochrane životného prostredia, ale aj ponúknuť im bežne dostupné miesto, kde majú možnosť aktívne sa zapojiť do zmysluplnej aktivity a prispieť tak svojou troškou k dobrej veci,“ hovorí Erika Turček Pfundtnerová, vedúca oddelenia CSR v Kauflande. „O úspešnosti projektu svedčí aj to, že za tri roky jeho fungovania sa celkovo vyzbieralo viac než 7 ton recyklovateľného odpadu,“ dodáva.