Pokuta 1000 eur a pokarhanie. Takýto návrh predložil do parlamentu Mandátový a imunitný výbor NR SR, plénum sa nim bude zaoberať už na septembrovej schôdzi. Návrh výboru je zaradený až na záver rokovania. Predseda výboru Richard Raši (Smer-SD) už skôr uznal, že v prípade Šimkovičovej išlo o nováčikovskú chybu. Povedal tiež, že na výbore sa riešila otázka, či by Šimkovičová nemohla dostať nižšiu finančnú sankciu, keďže nehlasovala v rozpore s názorom kolegu. Zákon o rokovacom poriadku to ale podľa neho neumožňuje.
"Asi v pléne nezahlasujem za to, aby som pokutu dostala," povedala ešte v júni Šimkovičová. Mandátu sa naďalej nemieni vzdať a neinšpiruje sa politickým gestom Ivety Radičovej (vtedy SDKÚ-DS), ktorá zahlasovala za stranícku kolegyňu Táňu Rosovú. "Pani Radičová mala iné a vyššie politické ambície ako ja, preto to neurobím," povedala Šimkovičová. Za kolegov už v budúcnosti hlasovať nebude.
Šimkovičová hlasovala za kolegu Rastislava Holúbeka ešte v máji. Upozornilo na to hnutie Sme rodina, na kandidátke ktorého sa poslankyňa dostala do parlamentu. Šimkovičová sa ku skutku priznala. "Išlo o hlasovanie o prívesných vozíkoch, na ktorom sme sa celé hnutie vopred dohodli, že hlasujeme za. Kolega bol spravodajca a zabudol si kartu, keďže rečnil z pultu. Rukou ukázal, že hlasuj. A ja si plne priznávam svoju nováčikovskú chybu, že som v spontánnej reakcii stlačila gombík," povedala.
Podobný prípad sa stal v roku 2009, keď vtedajšia opozičná poslankyňa SDKÚ-DS Iveta Radičová hlasovala za svoju stranícku kolegyňu Tatianu Rosovú. Radičová si uznala chybu a vzdala sa poslaneckého mandátu. Mandátový a imunitný výbor tak prípad riešiť nemusel.