Čo v takomto prípade? Nosiť pri sebe USB kľúč a notebook, prípadne externý harddisk alebo si fotky nahrávať na cloudové online úložisko? A ako si vytvoriť fyzický fotoalbum, ktorý si môžete prezerať s rodinou v obývačke? Z hľadiska súčasnej ponuky, ktorú môžete využiť, to je trochu neobratné, ale pokiaľ si na dovolenku beriete notebook, môžete si fotky priebežne nahrávať doň. Prípadne si ich môžete cez notebook nahrávať na USB kľúče či externé harddisky. Pokiaľ však so sebou nechcete nosiť drahú techniku, väčšina IT odborníkov odporúča skúsiť online služby.
Výber bezplatných cloudových úložísk
- Disk Google: 15 GB
- Microsoft OneDrive: 5 GB
- Dropbox: 2 GB
- Apple iCloud Drive: 5 GB
Ako to funguje?
- nafotený materiál manuálne alebo automaticky nahráte do cloudového úložiska
- následne si ho automaticky alebo ručne stiahnete do počítača
- pri väčšine týchto úložísk sa dá rozhodnúť, či nahrávanie bude prebiehať cez wifi, alebo cez mobilné dáta
- v praxi to teda vyzerá tak, že mobil sa vo vašom hoteli pripojí na wifi, odošle fotky do cloudu, a tak ich máte zálohované, čiže ich môžete z telefónu vymazať
- fotky tak máte k dispozícii všade tam, kde ste pripojení na internet
Tip: Všetky úložiská si môžete za poplatok rozšíriť. Vo finále je to často oveľa lacnejšie ako investovať do externých harddiskov.
Príklad
Ako pridať fotky na OneDrive
- Ak chcete pridať na OneDrive jednotlivé fotografie alebo videá, v zozname aplikácií ťuknite na položku OneDrive a následne na tlačidlo Pridať. Fotografiu nahráte tak, že na ňu ťuknete.
Ako ich nechať nahrávať automaticky:
1. V zozname aplikácií ťuknite na položku Fotografie.
2. Ťuknite na položku Viac a potom na položku Nastavenia.
3. Pod položkou Automatické posielanie ťuknite na položku OneDrive.
4. V časti Fotografie alebo videá ťuknite na požadovaný typ nahrávania - možnosť Dobrá kvalita pri nižšom rozlíšení alebo možnosť Najvyššia kvalita pri plnom rozlíšení.
Vytvoriť si fotoalbum je veľmi jednoduché
Ondrej Macko, touchIT - Fotky z mobilu sa dajú na papier preniesť veľmi ľahko. Modernejšie tlačiarne dnes totiž používajú bezdrôtové prepojenie aj so smartfónmi, tlačí sa teda potom priamo z nich alebo z cloudových úložísk. Pokiaľ fotoštúdio nemá bezdrôtovú tlačiareň, fotky sa dajú stiahnuť z fotoaparátu do počítača napríklad cez káblové USB pripojenie. Následne sa začína tlač, ako keby ste tlačili fotky z počítača. Dobrým programom na tlač je Zoner Photo Studio, ktorý je v testovacej verzii zadarmo. Tlač farebnej fotky môže stáť od 20 centov, veľa však závisí od použitého papiera. Ak chcete mať fotky vytlačené naozaj kvalitne, odporúčam CEWE fotoknihu, kde celý album stojí od 8 do 50 eur v závislosti od veľkosti, počtu fotografií a kvality zvoleného papiera.
3 zásady zverejňovania fotografií s deťmi
- Ak fotografie ukladáte na cloudové úložisko, mali by ste myslieť na kvalitné heslo (unikátna kombinácia veľkých a malých písmen, číslic a špeciálnych znakov – vo forme frázy alebo nič nehovoriaceho hesla).
- Pri zdieľaní na sociálnych sieťach treba mať správne nastavenú viditeľnosť informácií a obsahu, ktorý na sieti zdieľate.
- Aj do sociálnej siete je vhodné mať kvalitné heslo, väčšina sociálnych sietí má dokonca dvojfaktorovú autentifikáciu. Ak vám aj heslo niekto ukradne, príde vám SMS, že sa niekto pokúša dostať z nového zariadenia do vášho konta a máte potvrdiť, či ste to vy.
- Je veľmi vhodné rešpektovať rozhodnutie iných rodičov, ktorí si neželajú, aby fotky ich detí boli na internete.