Začiatkom septembra sa však zdá, že vo vzťahu EÚ – Turecko je všetko v poriadku. Ministri zahraničia po rokovaní v Bratislave vyjadrili Turecku podporu a sľúbili pokračovanie rozhovorov o vstupe Turecka do Európskej únie. V piatok a sobotu sa v Bratislave konalo historicky najväčšie zhromaždenie šéfov diplomacií na našom území. Svojich delegátov poslalo takmer 40 krajín, zastúpenie mala aj Európska komisia. „Diskutovali sme o tom, ako vnímame vývoj v Turecku, a ako vidíme ďalší rozvoj vzťahov medzi EÚ a Tureckom,“ uviedol minister zahraničia Miroslav Lajčák.
Šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová vyjadrila tureckému ministrovi pre vyjednávanie s EÚ Ömerovi Celikovi solidaritu s ohľadom na neúspešný pokus o vojenský prevrat z polovice júla tohto roka. „EÚ od začiatku obhajovala legitímne a demokraticky zvolené inštitúcie vrátane parlamentu,“ konštatovala s tým, že spoločným odkazom z rokovania je opätovný záväzok k dialógu. Ten totiž naštrbili najmä čistky, ktoré pocítilo viac ako 50-tisíc ľudí v celom Turecku. Podľa Mogheriniovej slov ale dialóg nesmie prebiehať vo forme vydierania ohľadom víz či migrantov.
Medzičasom americký prezident Barack Obama osobne ubezpečil tureckého prezidentai Recepa Erdogana o tom, že americké orgány pomôžu organizátorov puču dostať pred spravodlivosť. Bezpečnostný analytik z SSPI Marián Majer vraví, že nejde o nejakú zásadnú zmenu postoja, no istým spôsobom je vidno, že Amerika a EÚ sa snažia získať priazeň Turecka. „Amerika a EÚ si mohli uvedomiť význam Turecka v súvislosti s migračnou krízou aj bojom proti Islamskému štátu, úlohu však môže hrať aj posilňovanie vzťahov medzi Tureckom a Ruskom,“ vysvetľuje.
Trapas Borisa Johnsona
Britský minister zahraničných vecí a jedna z tvárí kampane za Brexit Boris Johnson musel takto dobiehať na spoločné fotenie ministrov. Nikto z jeho kolegov si spočiatku ani nevšimol, že Johnson chýba. Rozlúčili sa s Britániou nadobro?