Takmer bez prípravy nasadli na bicykle, zbalili si najnutnejšie a vydali sa na cestu dlhú takmer 2 000 kilometrov. Ich cieľom bolo dostať sa do Ríma kopírujúc potulky solúnskych bratov – Cyrila a Metoda. To však ešte netušili, aký adrenalín ich na cestách čaká.
Cesta sa zrodila z túžby po dobrodružstve a z lásky k cyklistike. „Príprava bola úplne biedna až nulová. Chodili sme do Čunova a späť, a to nám hodilo tak 40 kilometrov. Vyzeralo to skôr, ako keby sme šli na pivo a nie sa pripravovali na cestu dlhú 1 900 kilometrov,“ začína rozprávanie účastník cesty Samo. Akčný výlet im trval 20 dní. Na trati zápasili s náročným terénom a častým stúpaním.
„V Rakúsku sme asi 70 kilometrov prešli po cyklochodníkoch. Inak sme sa snažili kopírovať diaľnice nejakými bočnými cestami. Vyhýbali sme sa rýchlostným cestám. Často sme však museli poriadne zabrať do kopca,“ vysvetľuje Samo s tým, že takéto dobrodružstvo nie je nič pre slabé povahy. Zážitky, ktoré si z ciest priniesli, sú na nezaplatenie a odvážni cestovatelia tvrdia, že cesta bola náročná najmä na psychiku. Už teraz premýšľajú, kam sa vyberú nabudúce. „Ďalšiu cestu plánujeme na budúci rok. Zostava by mala byť rovnaká a výlet ponesie názov 'Na bicykli za polárnou žiarou'. Pedálovať budeme dovtedy, kým ju neuvidíme, potom to zvrtneme a pôjdeme domov,“ dodal mladý Bratislavčan.
Podobnú trasu prešli aj Cyril a Metod
V roku 867 sa Cyril a Metod vydali z Veľkej Moravy na cestu do Ríma, aby získali povolenie slúžiť latinskú liturgiu v reči ľudu. So sebou niesli aj pozostatky sv. Klementa. Pápež Hadrián II. ich roku 868 s radosťou prijal a vyhovel im.
Expedícia v číslach
20 dní dlhý výlet
102 hodín strávených na bicykloch
1900 km dlhá trasa
18,3 km/h - priemerná rýchlosť
100 kilometrov prejdených za deň
40 kilogramov batožiny na jedného