Ich 90-minútové rokovanie podľa agentúry AP neprinieslo posun v otázke riešenia prímeria v Sýrii, lídri sa však dohodli, že budú i naďalej hľadať spôsob poskytovania humanitárnej pomoci pre tisíce tamojších civilistov, obkľúčených bojujúcimi stranami. Vrcholní diplomati oboch krajín budú o tejto záležitosti rokovať zrejme ešte tento týždeň.
Súkromný rozhovor medzi Obamom a Putinom sa podľa nemenovaných vládnych zdrojov týkal aj kybernetickej bezpečnosti a situácie na Ukrajine.
Spojené štáty sa snažia o čo najskoršie dosiahnutie dohody ohľadom Sýrie, majúc na zreteli zhoršujúcu sa situáciu obyvateľov obliehaného mesta Aleppo a jeho okolia. Washington však nechce pristúpiť k takej dohode, ktorá by bola neúčinná, uviedol rovnaký nemenovaný vládny zdroj.
Rozhovor prezidentov sa uskutočnil iba niekoľko hodín po tom, ako sa tejto téme venovali aj šéfovia diplomacie zmienených krajín John Kerry a Sergej Lavrov. Nedokázali však prekonať rozdielne postoje ohľadom riešenia násilia v Sýrii a ich pondelkové rokovanie na summite sa skončilo bez uzavretia dohody.
Táto stratégia závisí od americko-ruskej dohody o užšej vojenskej spolupráci v boji proti extrémistickým skupinám v Sýrii. Obama však vyjadril pochybnosti, či by Moskva takúto dohodu dodržala.
Americký rezort zahraničných vecí v uplynulých dňoch vyhlásil, že sa usiluje o dosiahnutie celoštátneho prímeria medzi vládnymi silami sýrskeho prezidenta Bašára Asada a umiernenými povstalcami, a nie iba o ďalšie "prerušenia násilností", ktoré sú iba dočasné a zastavia boje len v niektorých mestách a oblastiach.