K papierovým súdnym platobným rozkazom by od januára mali pribudnúť aj elektronické. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (52) si od tejto zmeny sľubuje nielen zrýchlenie vymáhania peňazí, ale aj celkové zlepšenie podnikateľského prostredia a rýchlejšie riešenie ostatných súdnych sporov.
V praxi to funguje takto. Dodáte niekomu tovar či služby, vystavíte faktúru a čakáte. Peniaze však neprídu, čo sa to stáva stovkám živnostníkom, či podnikateľom. Asi najznámejší je prípad Váhostavu. Keď peniaze neprídu, tak sa musia obrátiť na súd, ktorý vydá platobný rozkaz.
Aj ministerstvo spravodlivosti pripúšťa, že všetko trvá neúmerne dlho. „Na okresné súdy bolo v roku 2015 adresovaných približne 1 140 000 podaní. Z toho bolo takmer 200-tisíc platobných rozkazov,“ konštatuje hovorca rezortu Peter Bubla s tým, že dnes musí podnikateľ na platobný rozkaz čakať mesiace.
Ak zákon schváli parlament, tak od 1. januára sa to zmení. Po novom to pôjde aj cez internet. Podnikateľ nahrá do systému zmluvy, vystavené faktúry a upomienku pre neplatiča. Súd by po kontrole automaticky vydal platobný rozkaz. Ak ho nezaplatí, tak na neplatiča môže nabehnúť exekútor.
Všetko v Banskej Bystrici
Elektronické platobné rozkazy bude mať na starosti výhradne Okresný súd v Banskej Bystrici. Podľa ministerstva sa tak odbremenia ostatné súdy. „Tie budú môcť využívať svoje kapacity na efektívnejšie a rýchlejšie riešenie ostatných sporov,“ vysvetľuje Peter Bubla. Odborníci okrem zrýchlenia vidia aj ďalšie pozitíva. Napríklad pre dlžníka bude ťažšie vykrútiť sa v prípade, ak mu bol platobný rozkaz už raz doručený. „Ak si dlžník uplatní z faktúry, ktorú nezaplatí, vratku DPH, nebude stačiť iba všeobecné odôvodnenie odporu proti platobnému rozkazu,“ vysvetľuje Andrej Leontiev, partner advokátskej kancelárie Taylor Wessing. Dlžník tak bude musieť komplikovane dokazovať, že veriteľ ho naháňa neprávom.
Problémom je prelievanie peňazí
Peter Kremský, riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska
- Určite je prínosom digitalizácia takéhoto procesu, že podnikateľ nemusí nikam chodiť a vybaví to cez internet. Otázkou je, či budú tieto procesy dosť rýchle, aby predišli prelievaniu peňazí do iných firiem, a tým aj poškodzovaniu veriteľov ako v medializovaných prípadoch z posledných mesiacov. Ak by to fungovalo a pomohlo to znížiť neplatičstvo, bol by to určite prínos.