Vyššiemu záujmu návštevníkov sa však netešíme len vďaka skvalitneniu služieb, karty totiž zamiešali aj opakované teroristické útoky v zahraničí. Takmer 2,3 milióna dovolenkárov u nás tento rok nehľadalo len nádhernú prírodu, ale aj pocit bezpečia. Nový Čas zisťoval, ako sa v najmalebnejších kútoch našej krajiny páči samotným turistom. Pozrite sa, čím sa môže pýšiť len Slovensko a, naopak, čo by sa podľa návštevníkov mohlo zlepšiť.
Slovensko je bezpečné
Jaroslav Naď, bezpečnostný analytik:
- Zvýšený záujem domácich, ale aj zahraničných turistov o Slovensko ako turistickú destináciu suvisí s tým, že patríme do skupiny krajín, ktoré sú z hľadiska potenciálneho teroristického útoku najbezpečnejšie na celom svete. Z toho pramení aj jednoznačný pokles záujmu Slovákov o vycestovanie za dovolenkou. Zároveň sa u nás skvalitnili služby, čo ocenia aj mnohí zahraniční návštevníci.
Kaštieľ Betliar: Turistom nahrádza Krásnu Hôrku
Počas rekonštrukcie hradu Krásna Hôrka po požiari je táto pamiatka veľmi žiadaná. „Kým v roku 2014 kaštieľ navštívilo 46-tisíc turistov, vlani to bolo 56-tisíc a teraz len do konca augusta už 59-tisíc turistov. Navyše je záujem o prehliadky aj mimo sezóny,“ uviedla Judita Krajčiová z Múzea Betliar. Najviac je Slovákov a Maďarov, no na Gemer mieria tiež Česi, Poliaci, Nemci či Angličania. „Ročne vyberieme zhruba 12-tisíc eur a rátame s tým aj teraz. V skutočnosti však počet turistov stúpol, no znížili sme ceny parkovného,“ prezradil Ľubomír Zatroch, starosta obce Betliar, ktorá pri kaštieli prevádzkuje parkovisko. Tržby vyššie až o 20 % registrujú aj okolité reštaurácie.
Vysoké Tatry: Nápor turistov odhalil skryté problémy
Hoci presné čísla budú známe až koncom septembra, už teraz je isté, že v Tatrách bude najsilnejšia letná sezóna za posledných 25 rokov. Tento rok do konca júna vzrástla návštevnosť takmer o 25 %. Srdce Slovenska objavili už aj Briti, turisti z Izraela, Ázie, Číny, Japonska a Kórey. Nápor turistov však odhalil skryté problémy. Máme najvyššiu DPH v oblasti služieb v porovnaní s okolitými štátmi, chýba nám ministerstvo cestovného ruchu a trápime sa aj s nedostatkom zamestnancov. Kuchár či čašník sú totiž v Tatrách vzácnejší ako kamzík a svišť.
Banská Štiavnica: Turistov pribúda, no chýbajú im cyklotrasy
„Na štiavnickú Kalváriu prišlo toto leto o 5 000 návštevníkov viac ako vlani, čo je nárast asi o 15 %,“ tvrdí Martin Macharik, predseda Kalvárskeho fondu. „Turisti hovoria, že na Slovensku sa zlepšujú služby aj pestrosť ponuky, a tak nie je problém naplánovať si u nás kvalitnú týždňovú dovolenku,“ hovorí. Ale nie všetko je ružové. „Chýbajú cyklotrasy, parkoviská či turistické značenia. Zišla by sa aj oprava niektorých pamiatok,“ dodáva.
Liptov: Objavili nás aj Izraelčania
Najvychytenejším regiónom je tradične Liptov. „Mali sme o 12 percent vyššiu obsadenosť a do našej reštaurácie prišlo o 30 % viac hostí ako vlani,“ pochvaľuje si Richard Holec, riaditeľ hotela Liptovský dvor. „Hoci tradične k nám chodia najviac Slováci a Česi, pribúda turistov z EÚ a cítiť zvýšený záujem o rodinnú dovolenku klientov z Izraela,“ radostne dodáva.
Bratislava: Prekročíme miliónovú hranicu návštevnosti
V minulom roku prekročil počet návštevníkov hlavného mesta miliónovú hranicu, tento rok ich má byť ešte viac. „Tendencia cestovného ruchu stúpa. V každom mesiaci evidujeme vyššiu návštevnosť, predpokladáme, že tento rok to bude nárast o 25 %,“ prezradil Novému Času Maroš Plitko z Bratislavskej organizácie cestovného ruchu. Tento rok by malo do našej metropoly zavítať viac ako 1,3 milióna ľudí. Podľa Plitka sa turistom páči najmä to, že naše centrum nie je plné butikov, naopak, je tu mnoho kaviarní a reštaurácií. „Táto letná sezóna bola pre Bratislavu výnimočná. Vzhľadom na počet turistov podporila nielen domácu ekonomiku, ale aj drobných podnikateľov,“ uviedol.
Prvý polrok turistickej sezóny v číslach:
O 18,9 % viac návštevníkov využilo v 1. polroku služby našich ubytovacích zariadení v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Ubytovaných bolo až 2,3 milióna turistov.
O 223 453 viac domácich turistov dosiaľ navštívilo slovenské destinácie. V porovnaní s rokom 2015 ide o nárast 19,2 percenta.
Slovensko doteraz navštívilo najviac ľudí z Českej republiky, Poľska, Nemecka, Maďarska a Rakúska. Vzrástli aj počty návštevníkov zo Škandinávie, pobaltských krajín, Holandska, Španielska, USA, Číny, Indie, Izraela, Japonska či z Južnej Kórey.
Vyše 6 miliónov nocí strávili turisti na Slovensku v prvom polroku 2016. Takmer 4 milióny z nich možno pripísať domácim návštevníkom.
Až o 55,5 % viac Španielov v porovnaní s vlaňajškom navštívilo Slovensko v prvom polroku. Zaznamenali tak najprogresívnejší nárast návštevnosti zo všetkých národností.