Už štvrtý ročník populárneho koncertu v Slavošovskom tuneli síce organizátori museli kvôli bezpečnosti presunúť pred vstupný portál, no práve Adamove tóny - a s netradičným sprievodom opernej speváčky a folkloristky - mali aj napriek zákazu naozaj grády. Hoci okresný riaditeľ Hasičského a záchranného zboru v Rožňave akciu v tuneli zakázal a speváci sa museli presunúť na pódium pred vstupom do podzemia, spevák Adam Ďurica (28) si našiel dve spoločníčky aj na tomto netradičnom nepovolenom mieste.
Len pre Nový Čas zaspieval s opernou speváčkou Evou Dovcovou (22) a legendou folkóru z neďalekej Rejdovej Máriou Brdárskou (79). „Bolo to jedinečné, akustika úžasná, lebo s ozvenou sa mi ľahšie ladí aj intonuje. A tie dva vplyvy vedľa mňa - operný a folklórny - do mojej pesničky Mandolína vhodne zapadli. Verím, že sa pesnička rátala aj netopierom, z ktorých by nejaký mohol aj volať Mandolína!“ zavtipkoval si Ďurica, ktorý je inak vyštudovaným inžinierom bezpečnosti práce.
„Keď to tu predo mnou vyskúšal Peter Nagy a Ján Lehotský, pričom všetci sa dobre zabávali, tradícia by mohla pokračovať a ja by som to zaiste povolil,“ pokračuje známy spevák, ktorý práve vystúpenie v zakázanom Slavošovskom tuneli považuje za najnetradičnejšie miesto v jeho kariére. „Išiel som však s gitarou aj na Téryho chatu a turistom som zaspieval aj počas túry,“ spomenul si so smiechom. „Je tam len jeden ťažký vstup po strmých schodoch a tribúna až po 300 metroch. V prípade nebezpečia by sa tam nedalo prejsť, rýchlo by sa vytvorila vysoká teplota a nikto by nevyšiel von,“ vysvetľuje zákaz akcie Okresný šéf hasičov Ján Egri.
Fakty o tuneli
So stavbou až 2,5 kilometra dlhého železničného tunela pod kopcom Homôlka, kde sa delia okresy Revúca a Rožňava v Banskobystrickom a Košickom kraji, sa začalo v roku 1941. Ukončený bol v apríli 1944, no kvôli zmene situácie na frontoch a po ukončení 2. svetovej vojny už nebol dôvod na osadenie koľajníc. Tunelom tak neprešiel ani jeden vlak! Napriek nepoužívanej stavbe je však stále vo veľmi dobrom technickom stave. Návštevníci si na prechod musia zadovážiť vlastné zdroje svetla, teplejšie oblečenie a nepremokavú obuv. Pre motorky je tunel prístupný iba z revúckej strany, lebo na druhom konci sú pred vstupným portálom schody. Bicykle však nimi možno vyniesť. Vonku sa nachádza oddychový areál s altánkami, ohniskom, hojdačkami, ktorý je vhodný pre výlety s priateľmi či opekačku.