Najzvláštnejšie na zlozvykoch je to, že nech sa akokoľvek snažíme, jednoducho nevieme prestať. Často sa dejú bez toho, aby sme si to uvedomovali. A keď sa predsa len začneme kontrolovať, niekedy to trvá i roky, kým ich definitívne prestaneme robiť. Vedci však prišli s vysvetlením, prečo to tak je.
Podľa niekoľkých psychologických štúdii sa zvyk skladá z troch procesov, je to niečo ako slučka. Po prvé je to spúšťač, často ide napríklad o stres. Možno aj preto je ľahšie prestať so zlozvykmi, keď ste napríklad na dovolenke. Ďalším bodom je rutina, respektíve zlé správanie samé o sebe. Počas toho kognitívna časť vášho mozgu akoby zaspala a celú činnosť preberajú bazálne gangliá. To je aj dôvod, prečo môžete napríklad rozprávať počas toho ako šoférujete. Keď sa váš mozog naučí, ako šoférovať, ide mu to automaticky a uvoľňuje myslenie vo vašej prefrontálnej kôre. Bohužiaľ, toto je aj dôvod, prečo je také ťažké prestať so zlozvykmi. Ako náhle to raz začne, akoby sa vaša logická časť mozgu vypla, píše elitedaily.com.
Posledným krokom v trojdielnom procese formovania návyku je odmena. To je ten pocit uspokojenia, ktorý povie vášmu mozgu, aby ste to urobili opäť. Takže, keď sa nabudúce pristihnete pri robení niektorého zo zlozvykov, skúste sa sústrediť na to, ako tento proces funguje a možno sa vám podarí s nimi prestať.