Ani v čase studenej vojny nebola na planéte taká mocenská kríza, akú zažívajú dnešné kontinenty. Najhoršia situácia je na hranici Európy a Ázie. Hrozby predstavujú Rusko, Čína, Blízky východ a tiež Európska únia v spojení s USA. Ide totiž o to, kto si udrží post superveľmoci. A tou jedinou chce byť viac štátov planéty.
Blízkosť bombardérov NATO a Ruska nad Sýriou, snahy Vladimíra Putina o ovládnutie východnej Európy a pohyby čínskeho námorníctva v Juhočínskom mori sú hrozbami, ktoré nemožno prehliadať. Veľkú hrozbu predstavuje tiež Pakistan, ktorý vlastní jadrové zbrane a je na pokraji zrútenia demokratického systému a toho, že moc v krajine prevezmú islamskí teroristi. To by znamenalo hrozbu aj pre susednú, a takisto jadrovými zbraňami vybavenú, Indiu.
"Doslova povedané, nikto z nás nevie, čo sa stane, ale sme v nebezpečnejšej, chaotickejšej a menej predvídateľnej situácii ako kedykoľvek inokedy za mojich päťdesiat rokov pôsobenia v armáde. Verím, že kvôli Brexitu je Európa veľmi neistá. Myslím, že naše vystúpenie je nešťastné, mali sme zostať, pretože Európa potrebuje našich vojenských expertov. Vidím, ako sa Európa rozpadá a dostáva do zmätku. V minulosti sa to tak dvakrát stalo a museli sme ísť a nastaviť poriadok za cenu straty krvi a životov, " uviedol britský admirál Lord West.