Napriek tomu, že Danko svoju kariéru postavil na tom, že bude protikladom kontroverzného Slotu, posledné udalosti naznačujú, že žiak predsa len úplne nezavrhol svojho učiteľa. Podobnosti paradoxne odhalila kauza Lucie Nicholsonovej (39), ktorá tvrdí, že šéf parlamentu ju núti pracovať.
Čo majú spoločné?
Prístup k ženám
1. Ján Slota sa preslávil tým, že vulgárne nadával policajtke, ktorá nechcela jeho šoféra pustiť do garáží, nadával taktiež novinárke. Danko mal problém s dieťaťom, ktoré si do NR SR priniesla poslankyňa Simona Petrík, a najnovšie si neberie pred ústa servítku ani v prípade Lucie Nicholsonovej, ktorá nastúpila do práce len šesť dní po pôrode.
Nevysvetlené kšefty z minulosti
2. Expredseda SNS bol spätý s kšeftami, ktoré sa mu podarilo realizovať. Stačí si spomenúť na kauzu s emisiami. Andrej Danko zase nedokázal uspokojivo vysvetliť biznis jeho rodiny ešte z čias privatizácie, v rokoch 2000 až 2005 zase pôsobil v Dozornej rade SBS Dynasty Miroslava Gumana, ktorý sa spomína v spise Gorila.
Tažkopádne vyjadrovanie, nesprávne skloňovanie
3. Bývalý žilinský primátor na seba strhol pozornosť legendárnym výrokom „pôjdeme do tankoch a zrovnáme Budapešť“. Problémy so skloňovaním vidno aj pri Dankovi, ktorému podľa kuloárnych informácií už prischla prezývka „generátor náhodných slov“.
Zaťažovanie Slovenska zbytočnými témami
4. SNS pod Slotom dokázala presadiť tak- zvaný „lex Hlinka“, čo je zákon, ktorý hovorí o zásluhách Andreja Hlinku. Danko si na druhej strane dáva záležať na tom, aby v parlamente boli vojaci v slávnostných uniformách či aby poslanci v sále nejedli horalky.
Baženie po moci
5. Obaja robia všetko pre to, aby ziskali čo najviac moci. Rozdiel je však v tom, že kým Slotove záujmy boli dané najmä jeho záujmom o biznis, pri Dankovi odborníci tvrdia, že mu ide len o pocit moci. Napríklad jeho priame vyjadrenie v rádiu Expres o ovládaní verejnoprávnej RTVS podľa analytika Eduarda Chmelára prekonalo aj Vladimíra Mečiara. „SNS sa nezmenila v zmysle jej mocenských záujmov. Nevidím koncepčný prvok v politike, vidím len mocenské ambície jedného človeka,“ opisuje Chmelár.