K trestu sa vyjadrila tiež Medzinárodná plavecká federácia (FINA), ktorá považuje dĺžku trestu za primeranú, dostatočnú a zodpovedajúcu. FINA zároveň vyhlásila, že z jej strany nepríde k žiadnej ďalšej sankcii pre štvoricu amerických plavcov.
Lochte si v Riu vybojoval šiestu zlatú medailu spod piatich kruhov v kariére a s 12 cennými kovmi je jedným z najúspešnejších olympionikov USA vôbec. Úspešný výsledok však zatienil obrovským škandálom. Vymyslel si ozbrojené lúpežné prepadnutie, aby spoločne s tromi reprezentačnými kolegami zakryl vlastný vandalizmus na benzínovej pumpe.
Neskôr priznal, že sa incident neodohral tak, ako povedal. Brazílska polícia ho obvinila z podania falošnej správy o prepade a informovala, že plavci poškodili dvere na toalete na pumpe a mali konflikt s bezpečnostnou službou.
Namiesto obdivu za úspešnú športovú kariéru sa tak Lochte stal terčom trpkej satiry a posmechu. Netrvalo dlho a začali sa od neho odvracať sponzori. Opustili ho dvaja hlavní - odevná spoločnosť Ralph Lauren a výrobca plaviek Speedo, ktorý uviedol, že jeho sponzorský príspevok vo výške 50.000 dolárov venuje charite Save The Children a poputuje deťom do Brazílie.
Lochte si nezapláva až do júna 2017 a pre svoj prehrešok musí vrátiť 100.000 dolárov, ktoré zinkasoval za zlato na OH. Americký olympijský výbor mu zároveň stopol mesačný príjem, zakázal vstup do tréningových centier a tiež bude chýbať aj na návšteve Bieleho domu. Odpracovať musí aj 20 hodín verejnoprospešných prác.
Štvormesačné tresty dostali ďalší plavci zapletení do kauzy - Gunnar Bentz, Jack Conger a Jimmy Feigen. Bentza čaká polovičná dávka verejnoprospešných prác, keďže porušil zákaz vychádzania pre športovcov mladších ako 21 rokov. "Ako som už povedal, ich správanie nemožno akceptovať. Tento incident odvrátil pozornosť od historických úspechov amerického tímu," vyjadril sa šéf Amerického olympijského výboru Scott Blackmun.