Severokórejská televízia uviedla, že KĽDR je teraz schopná umiestniť na balistické rakety jadrové hlavice. Zároveň oznámila, že pri najnovšej skúške nedošlo k úniku rádioaktivity a výbuch nijakým spôsobom neohrozil životné prostredie.
"Zvýšili sme našu schopnosť vyrobiť štandardizované a miniaturizované jadrové hlavice, takže teraz ich môžeme vyrobiť toľko, koľko budeme chcieť. Toto je naša odpoveď nepriateľským mocnostiam vrátane Spojených štátov. Vysielame do sveta správu, že ak na nás nepriateľ zaútočí, môžeme podniknúť protiútok. Opatrenia na ochranu našej cti a práva na existenciu pred americkou hrozbou budeme prijímať aj naďalej," uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom štátnou televíziou.
"Odhadujeme, že Severná Kórea uskutočnila doposiaľ najväčšiu jadrovú skúšku," uviedol generálny štáb juhokórejskej armády. Výbuch mal podľa neho silu desať kiloton TNT a zemetrasenie, ktoré spôsobil, bolo lokalizované neďaleko severokórejského podzemného jadrového polygónu v Pchunggje, kde sa konali doposiaľ všetky skúšky jadrových zbraní od roku 2006, keď s nimi KĽDR začala.
Atómová bomba, ktorú USA na konci druhej svetovej vojny zhodili na japonskú Hirošimu, spôsobila výbuch s ekvivalentom 15 kiloton TNT.
Juhokórejská prezidentka Pak Kun-hje jadrovú skúšku KĽDR odsúdila ako provokáciu, ktorá povedie k uvaleniu ďalších sankcií na Pchjongjang. Soul prijme "všetky potrebné opatrenia", aby KĽDR donútil vzdať sa svojho jadrového programu. V súvislosti s najnovšou jadrovou skúškou Pchjongjangu už Pak Kun-hje telefonicky hovorila aj s americkým prezidentom Barackom Obamom. Na mimoriadnom zasadaní sa stretla aj juhokórejská rada pre národnú bezpečnosť.
Obama na margo na margo najnovšieho jadrového testu uviedol, že každá provokácia Severnej Kórey bude mať "závažné dôsledky". Amerického prezidenta o seizmickej aktivite v blízkosti severokórejskej jadrovej strelnice informovala na palube prezidentského špeciálu Air Force One poradkyňa pre národnú bezpečnosť Susan Riceová.
Jadrovú skúšku KĽDR odsúdil aj japonský premiér Šinzó Abe, ktorý ju označil za "absolútne neprijateľnú".
Rovnako reagovalo aj čínske ministerstvo zahraničných vecí. "KĽDR bez ohľadu na jednomyseľný nesúhlas medzinárodného spoločenstva uskutočnila dnes ďalšiu jadrovú skúšku, čo Čína rozhodne odsudzuje," uvádza sa vo vyhlásení čínskeho ministerstva zahraničných vecí.
Peking zároveň vyzval KĽDR, aby dodržiavala svoje záväzky ohľadom jadrového odzbrojenia a nepodnikala kroky, ktoré by mohli viesť k zhoršeniu situácie na Kórejskom polostrove. Ďalej apeloval na všetkých členov medzinárodného spoločenstva, aby v súvislosti so severokórejskou jadrovou skúškou zachovali rozvahu, pretože nie je v nikoho záujme, aby na Kórejskom polostrove nastal chaos alebo vypukla vojna.
Piata jadrová skúška KĽDR je "mimoriadne znepokojujúca" a v rozpore s rezolúciami bezpečnostnej rady OSN, uviedol podľa agentúry DPA riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Jukija Amano. "Je to mimoriadne znepokojujúci a poľutovaniahodný čin," uvádza sa vo vyhlásení MAAE.
V poradí piatu nukleárnu skúšku KĽDR odsúdilo aj Francúzsko. "Francúzsko dôrazne odsudzuje najnovšiu jadrovú skúšku, ktorú v noci na piatok uskutočnila Severná Kórea, a vyzýva Bezpečnostnú radu OSN, aby toto porušenie svojich rezolúcií riešila," uvádza sa vo vyhlásení kancelárie francúzskeho prezidenta.
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg sa tiež vyjadril: "Rozhodne odsudzujem tieto neustále provokácie a porušovanie záväzných rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN, ktoré podkopávajú regionálnu a medzinárodnú bezpečnosť," uviedol Stoltenberg, pričom vyzval Pchjongjang, aby si plnil medzinárodné záväzky a "vyvaroval sa akýchkoľvek krokov, ktoré zvyšujú napätie a neistotu v oblasti".
REAKCIA SLOVENSKA
Slovenská republika vyjadruje vážne znepokojenie nad jadrovou skúškou, ktorú v piatok uskutočnila KĽDR. Agentúru TASR o tom informoval tlačový odbor slovenského ministerstva zahraničných vecí.
"Táto skutočnosť je o to závažnejšia, že ide už o druhú jadrovú skúšku KĽDR v tomto roku. MZVaEZ ostro odsudzuje tento provokatívny čin, ktorý je vážnym ohrozením regionálnej stability, medzinárodného mieru a bezpečnosti a hrubým porušením rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN. Vyzývame Pchjongjang, aby sa vzdal svojho vojenského jadrového programu, a to úplne, preukázateľne a nezvratne, a okamžite zastavil jadrové skúšky," uviedol tlačový odbor.
Ministerstvo ďalej považuje za nevyhnutné, aby sa KĽDR bezodkladne vrátila k šesťstranným rozhovorom, ako aj k svojim záväzkom vyplývajúcim zo Zmluvy o nešírení jadrových zbraní, a plnila odporúčania Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE).