Národný park by mal spojiť existujúce chránené územia od sútoku Moravy a Dunaja cez hlavné mesto, Dunajské luhy až po Veľkolélsky ostrov. Všetko však bude závisieť od vlády.
Dunajom pretieklo už veľa vody, kým myšlienka národného parku získala reálne kontúry. Teraz sme k jeho zrodu ešte o krok bližšie. „Výsledkom národného parku má byť viac ľudí v týchto lužných lesoch, a ich väčšia ochrana. Inšpirovali sme sa tým, čo je v Rakúsku, kde je národný park turistickým lákadlom,“ povedal bratislavský župan Pavol Frešo. Podunajsko, ktorého hlavným cieľom bude zachovať posledné zvyšky kriticky ohrozených biotopov, by mal mať celkovú výmeru 8 332,98 hektára.
Chránené územie podľa Freša otvorí návštevníkom nové zákutia našej prírody. „Išlo by o prvý národný park na Slovensku, ktorý by vznikol v toku Dunaja a mal by medzinárodný význam ako spojenie národných parkov v Česku, Rakúsku, na Slovensku a v Maďarsku. Verím, že sa tento proces podarí dotiahnuť do úspešného konca do dvoch rokov,“ prezradil jeden z iniciátorov vzniku Podunajska Miroslav Dragun. Ako uviedla hovorkyňa rezortu životného prostredia Petra Stano-Maťašovská, ministerstvo je pripravené o návrhu rokovať. O vzniku národného parku nakoniec rozhodne vláda.
Monika Speváková (39), účtovníčka
Ja by som to uvítala, obohatí to Bratislavu. Tiež to bude atraktívne pre turistov.
Peter Spevák (40), zamestnanec BVS
Ak nehrozí, že tam bude výstavba, ale že to bude pre ľudí, kde môžu ísť napríklad aj mladé rodiny, tak to bude plus.
Toto chcú poslanci zachovať
- miesta na pikniky
- ohniská
- altánky
- detské ihriská
- kempingový areál
- cyklotrasy