Informuje o tom agentúra AP, citujúc nemenované diplomatické zdroje. Na druhom mieste podľa nich zostáva slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.
Pätnásťčlenná Bezpečnostná rada OSN udelila Guterresovi 12 hlasov "za" a dva "proti", pričom jedna krajina nevyjadrila žiadny názor. Lajčák dostal desať pozitívnych hlasov, štyri negatívne a jeden neutrálny.
Priebežne tretie miesto patrí bývalému šéfovi srbskej diplomacie Vukovi Jeremičovi, ktorý dostal deväť hlasov "za", štyri hlasy "proti" a dve abstencie.
Výsledky stále nie sú definitívne. Dôležitejší ako počet hlasov "za" je počet negatívnych hlasov; indikuje, že členské krajiny kandidáta nechcú. Veľkú úlohu zohráva aj počet hlasov "bez názoru". Ten totiž svedčí o tom, že daný kandidát nikomu neprekáža a v ďalších kolách má šancu zmeniť tieto hlasy na pozitívne.
Ide o v poradí už štvrté kolo neformálneho hlasovania, podľa agentúry DPA sa však v septembri uskutoční ešte jedno kolo. Od októbra bude výberový proces zahŕňať aj farebne odlíšené hlasovacie lístky, aby bolo možné určiť, ako hlasovalo päť stálych členov rady - Británia, Čína, Francúzsko, Rusko a USA.
V tejto fáze výberového konania už bude priestor na lobovanie všetkých kandidátov a štátov na najvyššej úrovni vrátane ministrov, premiérov a prezidentov.