Po dvoch skúšobných hlasovaniach v treťom i vo štvrtom kole skončil Miroslav Lajčák (53) druhý za bývalým portugalským premiérom Antóniom Guterresom (67). Lajčák si o jeden hlas polepšil. Keďže Guterres je zatiaľ nepriechodný cez Vladimira Putina s právom veta, tak sa z Lajčáka stáva horúci favorit na najvyšší medzinárodný post, aký kedy Slovák zastával.
Sen o ženskej šéfke OSN sa pomaly rozplýva. Všetky kandidátky totiž s postupujúcimi skúšobnými hlasovaniami majú menej a menej hlasov. Zatiaľ vedie bývalý portugalský premiér a súčasný vysoký komisár OSN pre utečencov António Guterres, ktorý získal dvanásť hlasov za. Hneď za ním je Lajčák s desiatimi hlasmi za, no stále má ešte štyri hlasy proti. Samotný Lajčák svoj doterajší úspech nechcel komentovať. „Proces indikatívnych hlasovaní naďalej pokračuje, takže by bolo predčasné sa k tomu vyjadrovať,“ uviedol jeho hovorca Peter Stano.
Najbližšie, už piate kolo sa bude konať 26. septembra po zasadnutí Valného zhromaždenia OSN, kde sa predpokladá horúčkovité lobovanie za vlastných kandidátov, takže poradie sa môže zmeniť. Definitívna voľba sa očakáva v októbri po ešte dvoch skúšobných kolách.
Diplomatický zdroj z prostredia OSN potvrdil, že niektoré krajiny sa snažia vyšachovať kandidátov zo strednej Európy, ktorej podľa nepísaného pravidla patrí funkcia šéfa OSN. „Výhodou Lajčáka zatiaľ je, že skôr spája a nerozdeľuje inak naladené tábory,“ konštatoval diplomatický zdroj Nového Času. Pre Lajčáka je výhodou, že Rusko, ktoré má právo veta, presadzuje kandidáta z východnej alebo zo strednej Európy. Po návšteve Roberta Fica v Moskve Vladimir Putin vyhlásil, že Lajčák je „zaujímavý kandidát“ a Portugalčan Guterres u nich neprejde.