Celosvetová. Následky toho, čo rozpútali teroristické útoky na USA, cítime doteraz. Vzostup radikálneho islamu, útoky v Európe, vojny na Blízkom východe, obmedzovanie osobných slobôd v mene vyššej bezpečnosti...
Čo sa stalo
Devätnásť teroristov z al-Káidy unieslo štyri dopravné lietadlá. Vodcom skupiny bol Egypťan Muhammad Atta († 32), ktorý sám naviedol let American Airlines do severnej veže Svetového obchodného centra v New Yorku. Väčšina únoscov bola pôvodom zo Saudskej Arábie. Pri útokoch zahynulo podľa oficiálnych údajov až 2 993 ľudí.
Minúty hrôzy
8.46: Prvé lietadlo vráža do severnej veže Svetového obchodného centra (WTC) v New Yorku medzi poschodia 94 až 98. Po výbuchu paliva v nádržiach v tejto časti budovy vypukne veľký požiar.
9.03: Druhé lietadlo vráža do južnej veže WTC.
9.43: Tretie lietadlo sa zrútilo vo Washingtone na Pentagón – sídlo amerického ministerstva obrany.
9.48: Evakuácia Bieleho domu a sídla Kongresu USA.
9.59: Južná veža WTC sa rúca.
10.03: Do polí v Pensylvánii sa zrútilo štvrté lietadlo. Na jeho palube sa cestujúci postavili proti únoscom s cieľom prekaziť im ich plány. Neskôr sa vyskytli špekulácie, že lietadlo preventívne zostrelilo vojenské letectvo.
10.10: Veľká časť jednej z piatich hrán Pentagónu sa rúca.
10.26: Padá severná veža WTC.
Časová os boja proti terorizmu
2001
11. september: Teroristické útoky lietadlami na Dvojičky v New Yorku a vo Washingtone. Podľa oficiálnych údajov zomrelo 2 993 ľudí.
20. september: George W. Bush používa výraz „vojna proti terorizmu“. Za nepriateľa č. 1 je určená teroristická organizácia al-Káida na čele s Usámom bin Ládinom.
7. október: Začiatok invázie do Afganistanu – bašty al-Káidy a radikálneho hnutia Taliban. K operácii Trvalá sloboda sa pridalo aj NATO.
2002
Január: Američania zriadili na svojej základni Guantanámo na Kube väznicu pre teroristov.
2003
5. február: Šéf americkej diplomacie Colin Powell vystúpil pred Bezpečnostnou radou OSN. Tvrdil, že režim irackého prezidenta Saddáma Husajna podporoval výrobu jadrových zbraní.
20. marec: Začiatok vojny v Iraku. Prezident Bush inváziu označil za „hlavný front vojny proti terorizmu“.
13. december: Američania zatkli Saddáma Husajna. Jeho režim sa skončil, ale žiadne zbrane hromadného ničenia sa v Iraku nenašli.
2004
11. marec: Al-Káida sa prihlásila k útokom na prímestské vlaky v Madride – zahynulo 191 ľudí.
2005
7. júl: Pri bombových útokoch v Londýne zomrelo 52 ľudí.
2006
30. december: Saddáma Husajna obesili.
2010
Júl: V Afrike začína operovať teroristická sieť Boko Haram.
2011
24. január: Bombový útok na moskovskom letisku Domodedovo si vyžiadal 37 mŕtvych. Medzi zranenými boli aj slovenskí herci Zuzana Fialová a Ľuboš Kostelný.
Január, február: Tzv. Arabská jar v Egypte, Alžírsku, Jemene, Jordánsku, Bahrajne, Sýrii a v Líbyi. V Egypte sa strieľalo, situácia viedla k odstúpeniu prezidenta Husního Mubaraka, ale k moci sa vo voľbách dostalo radikálne Moslimské bratstvo.
Marec: Do občianskej vojny v Líbyi sa zapojilo NATO s cieľom podporiť povstalcov proti režimu diktátora Muammara Kaddáfího.
2. máj: Americký prezident Barack Obama oznámil, že americké jednotky zabili Usámu bin Ládina. Najhľadanejší terorista svetza sa skrýval v pakistanskom Abbottábáde.
20. október: Lýbijskí povstalci zabili diktátora Kaddáfího.
December: Americká armáda sa stiahla z Iraku a oficiálne sa tak skončila vojna. Bojuje sa však ďalej a krajina čelí teroristickým útokom.
2013
Apríl: Vzostup teroristickej organizácie Islamský štát, ktorá vznikla odštiepením od al-Káidy. Dobyla rozsiahle časti Sýrie a v nasledujúcich mesiacoch sa rozšírila aj do susedného Iraku.
2014
13. jún: Začala sa medzinárodná operácia na čele s USA proti radikálom z organizácie Islamský štát v Iraku a v Sýrii.
28. december: NATO oficiálne ukončilo vojnové operácie v Afganistane. Situácia však neumožňuje stiahnutie všetkých vojsk, bojuje sa dodnes.
2015
7. január: Útoky na redakciu satiristického týždenníka Charlie Hebdo v Paríži. Celkovo pri útokoch zabili 16 ľudí.
August: Od začiatku roka prišli do EÚ státisíce utečencov zo Sýrie, z Iraku, ale aj z Afriky. Do konca roka ich bolo viac ako milión, najviac skončilo v Nemecku. Neskôr sa ukázalo, že boli medzi nimi aj teroristi.
13. november: Séria teroristických útokov v Paríži, pri ktorých zahynulo 130 ľudí, z toho 89 v hudobnom klube Bataclan.
2016
22. marec: Pri útokoch v Bruseli zahynulo 31 ľudí.
14. júl: V letovisku Nice Francúz tuniského pôvodu vrazil nákladným autom do davu ľudí. Útok si vyžiadal 86 mŕtvych.