Nadzvukové bombardéry, schopné niesť jadrové zbrane, odštartovali z leteckej základne na tichomorskom ostrove Guam a sprevádzali ich bojové lietadlá americkej a juhokórejskej armády, informovala agentúra DPA s odvolaním sa na americké sily v Kórei (USFK). Stroje mali pôvodne preletieť nad územím Južnej Kórey už v pondelok, prekazili to však nepriaznivé poveternostné podmienky.
USA podnikajú podobné demonštratívne akcie po každej jadrovej skúške alebo testoch balistických rakiet Pchjongjangu. Je to všeobecne vnímané ako gesto vyjadrujúce pevnosť spojeneckého zväzku medzi Washingtonom a Soulom. Južná Kórea nemá jadrové zbrane a spolieha sa na americký "jadrový dáždnik" ako na odstrašujúci prostriedok voči Severnej Kórei. Washington má na jej území rozmiestnených aj viac ako 28.000 vojakov. KĽDR prítomnosť USA na Kórejskom polostrove považuje za dôkaz nepriateľstva a tvrdí, že práve preto potrebuje mať jadrový program.
Severná Kórea uskutočnila svoju piatu jadrovú skúšku 9. septembra, čím sa ešte viac vyhrotila bezpečnostná situácia na Kórejskom polostrove i v širšom regióne. Soul upozorňuje, že čoskoro by mohol prísť ďalší test. USA v auguste vyslali bombardéry B-1B Lancer na svoju leteckú základňu na ostrove Guam. Na základňu Iwakuni v Japonsku plánujú vyslať aj 16 viacúčelových stíhacích lietadiel typu F-35 Lightning II.