Británia má záujem udržať si prístup na jednotný trh EÚ napriek rozhodnutiu o odchode z bloku v júnovom referende. "Iba tí, ktorí sa cítia byť viazaní slobodou pohybu osôb a pracovníkov, môžu mať neobmedzený prístup na vnútorný trh. Nebude tu žiaden vnútorný trh á la carte (podľa vlastného výberu)", citovala Junckera tlačová agentúra DPA.
Jeho vyhlásenie odmenili potleskom poslanci Európskeho parlamentu, v ktorom dnes predniesol svoju správu. Tá by mala pomôcť pri vytýčení smerovania únie v nadchádzajúcom roku.
EÚ a Británia musia udržiavať "priateľské" vzťahy, pokračoval Juncker. A poznamenal, že ľudia mimo EÚ si lámu hlavy nad tým, či brexit - ako sa rozhodnutie Británie o odchode z EÚ začalo nazývať - bude znamenať začiatok konca celej únie. "Hovorím tu a teraz: rešpektujeme britské rozhodnutie, ale prijímame ho s ľútosťou, pretože existencia EÚ nie je ohrozená," uviedol šéf EK. Priznal však, že EÚ v súčasnosti nie je "v špičkovej forme" a čelí niektorým aspektom "existenciálnej krízy", napísala DPA.