Drevenú hrobku s rozmermi 3,9 x 2,6 metra objavil na jeseň minulého roka náhodou bagrista pri výkopových prácach v areáli priemyselného parku. „Objav tejto hrobky má pre Európu taký význam ako pre dejiny Egypta objavenie hrobky Tutanchamóna,“ tvrdí archeológ Podtatranského múzea v Poprade Peter Roth. Podľa jeho slov v hrobke bol pravdepodobne pochovaný náčelník alebo nejaký zbohatlík. Našlo sa z neho aj pár kostí. Žiaľ, väčšiu časť cenných predmetov, ktoré uložili k mŕtvemu do hrobky, ukoristili vykrádači hrobov. Stalo sa tak v druhej polovici 5. storočia.
Napriek tomu sa archeológom podarilo objaviť drevený mobiliár, mosadzné vedro, niekoľko nádob a zlatú mincu, datovanú do roku 380. Po vykrádačoch tu ostali sekery a lopaty.
Práve minca podporila odhady odborníkov, že hrobka pochádza zo 4. storočia. A prečo sa zachovala v takom dobrom stave vyše 1 700 rokov? „Vonkajšia komora je postavená z väčšej časti z červeného smreka. Ten je veľmi odolný voči rôznym vplyvom,“ povedala archeobotanička Mária Hajnalová. Hrobku archeológovia zakonzervujú a prenesú do Podtatranského múzea, kde bude vystavená.
Kto boli Vandali
Vandali boli východogermánskym kmeňom. Vznikli
okolo roku 100 pred Kristom. Sídlili v Jutsku (dnešné Dánsko) a na dolnom
toku Odry. V roku 406 vylúpili rímsku Galiu a o 3 roky neskôr vpadli
do Hispánie. V roku 455 vyplienili Rím a odtiaľ vznikol pojem vandalstvo.
V roku 534 bola ríša Vandalov dobytá a pripojená k Byzancii. Poslední Vandali
sa presídlili do Malej Ázie.
Boli tu Vandali!
POPRAD – Na území dnešného Popradu sa už vo štvrtom
storočí pohyboval germánsky kmeň Vandalov! Dôkazom
toho je kniežacia hrobka, ktorej poklady od júla
až do včera v Poprade-Matejovciach odkrýval tím archeológov
z niekoľkých krajín. Podľa nich ide o unikátny
objav v rámci celej Európy.