Tesne predtým, než do hlavného mesta zavíta nemecká kancelárka Angela Merkelová či francúzsky prezident Francois Hollande, sa poriadne rozohnil šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Nebral si servítku pred ústa a krajinám vrátane Slovenska venoval poriadne štipľavé slová.
Ukázalo sa to na kvótach
Politický analytik Tomáš Koziak vidí za prejavom Junckera jasný odkaz najmä krajinám V4 - Maďarsku, Poľsku, Česku a Slovensku, ktoré sa tvrdo postavili proti utečeneckým kvótam. „Hlas týchto štátov bolo v posledných mesiacoch počuť práve kvôli svojskému prístupu k migrantom, ktorí zaplavili Európu. Junckerove slová sa dajú chápať ako jednoznačne mierené na nás a určite ich budú dnes preberať,“ myslí si expert. Premiér Robert Fico hovorí, že samit by mal presne pomenovať, čo je pre EÚ najpodstatnejšie. „Musíme nájsť zlatú strednú cestu a otvorene si povedať - aj keď nie všetko v EÚ je v poriadku, pozitíva prevažujú a je ich veľmi veľa,“ dodal Fico.
Čo očakávate od bratislavského samitu?
Monika Flašíková Beňová, europoslankyňa (Smer)
Mal by byť o budúcnosti EÚ, o tom, čo po brexite, o sfunkčnení rozhodovacích procesov aj o tom, ako priblížiť EÚ ľuďom. Ťažko očakávať nejaké konkrétne závery.
József Nagy, europoslanec (Most)
Konkrétne kroky v otázke migračnej krízy, vytvorenie spoločnej ochrany vonkajších hraníc EÚ, zastavenie rozpadu Schengenu a obhájenie pozície zdravého rozumu V4.
Jana Žitňanská, europoslankyňa (OĽaNO- NOVA)
V Bratislave sa odohrajú prvé vážne diskusie o tom, ako postupovať pri blížiacom sa brexite a ako lepšie ochrániť občanov a hranice Únie.