Podľa daného dokumentu bol Snowden nespokojný zamestnanec a výsledkom jeho skutkov bola iba pomoc nepriateľom USA. Správa zároveň popiera jeho vlastné vnímanie sa ako informátora, resp. whistle-blowera, teda osoby, ktorá zverejňuje údaje o aktivite považovanej za protiprávnu, neetickú či všeobecne nesprávnu. Správa prichádza paralelne s uvedením biografického filmu "Snowden" od režiséra Olivera Stonea, oznámila stanica BBC.
Snowden, žijúci od roku 2013 v ruskom exile, na sociálnej sieti Twitter napísal: "Ich správa je tak neobratne skreslená, že ak by nešlo o takýto zlý úmysel, vyznela by zábavne."
Väčšina údajov, ktoré Snowden získal počas svojho pôsobenia v Národnej bezpečnostnej agentúre (NSA), sa vzťahuje na vojenské tajomstvá, ktoré nemajú nič do činenia so súkromím Američanov a ktorých účelom bolo "chrániť amerických vojakov v zahraničí alebo poskytovať nevyhnutnú ochranu voči teroristom," uvádza sa v 36-stranovej správe.
Skupina ľudskoprávnych organizácií vrátane Amnesty International (AI) alebo Human Rights Watch (HRW) vyzvala v stredu prezidenta USA Baracka Obamu, aby Snowdenovi udelil milosť, keďže podľa nich tento informátor "konal výlučne vo verejnom záujme". Biely dom však túto možnosť zamietol.