Kevin Garratt pristál vo Vancouveri na kanadskom tichomorskom pobreží len týždeň po prvej štátnej návšteve kanadského premiéra Justina Trudeaua v Číne. Garrattova rodina sa vo vyhlásení poďakovala za podporu a požiadala o súkromie. Uviedla, že čínske úrady sa jeho prípadom zaoberali v utorok a následne ho deportovali do Kanady, aby "bol s priateľmi a s rodinou".
Premiér Trudeau povedal, že ho Garrattov návrat "potešil". "Kanadská vláda sa týmto prípadom zaoberala na tých najvyšších miestach," dodal vo vyhlásení. Čínske ministerstvo zahraničných vecí prepustenie Kanaďana potvrdilo v piatok. Verdikt súdu bol podľa neho vydaný "v súlade so zákonmi", bližšie ho však nešpecifikovalo. Garratta prepustili iba niekoľko dní pred plánovanou štvordňovou štátnou návštevou čínskeho premiéra Li Kche-čchianga v Kanade, ktorá sa začína v stredu, doplnila DPA. O prepustenie Garratta z väzenia požiadal premiéra Liho Trudeau osobne počas stretnutia 31. augusta.
Čínske úrady začali vyšetrovať manželov Kevina Garratta a Juliu Dawn Garrattovú ohľadom podozrenia z krádeže štátneho tajomstva týkajúceho sa armády a národnej bezpečnosti ešte v roku 2014. Dvojica žila v Číne od roku 1984 a v roku 2008 začala podnikať v meste Tan-tung v provincii Liao-ning na severovýchode Číny. Predtým obaja pôsobili ako učitelia na juhu Číny.
Garrattovci prevádzkovali v Tan-tungu kaviareň v západnom štýle a organizovali zájazdy pre cudzincov do Severnej Kórey, ktorá leží na druhom brehu rieky pretekajúcej cez Tan-tung. Julia Dawn Garrattová sa mohla šesť mesiacov od zadržania po prepustení na kauciu vrátiť do vlasti, jej manžela však obžalovali zo špionáže pre Kanadu a z krádeže čínskych štátnych tajomstiev.