Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
17.09.2016 12:00 | Správy | Politika
Video

Historický samit Európskej únie v Bratislave: Čo trápi európskych lídrov?!

Do dejín Európskej únie sme sa zapísali zlatým písmom! Hlavné mesto Slovenska v piatok po prvý raz hostilo lídrov zo všetkých členských krajín Európskej únie okrem Veľkej Británie.

Bratislava sa stala dejiskom prvého úniového samitu, ktorý sa od roku 2007 konal mimo Bruselu. Symbolom stretnutia sa stal Bratislavský proces, ktorý má podporiť Úniu a pohnúť ľadmi pri riešení jej problémov.

Po dlhom rokovacom dni politici prijali zásadný dokument tzv. Bratislavskú cestovnú mapu, ktorá určila ďalšie smerovanie európskeho spoločenstva.

 
Európska dvadsaťsedmička sa v piatok zišla na neformálnom samite v Bratislave, aby našla spoločnú reč pri riešení problémov, ktorým už dlhodobo čelí EÚ. Predseda Európskej rady Donald Tusk pri tejto príležitosti vyzval lídrov členských štátov na „triezvy a brutálne úprimný“ pohľad na problémy celého bloku v čase po šokujúcom hlasovaní Británie za vystúpenie z Únie. Slovensko malo úlohu organizátora, podľa nášho premiéra Roberta Fica sa toto stretnutie líšilo od tých, ktoré sa pravidelne uskutočňujú v Bruseli. Po trojfázových rokovaniach na Bratislavskom hrade aj špeciálnej lodi na Dunaji neskrýval spokojnosť.

„Všetci považujeme EÚ za najlepší projekt pre Európu. Sme presvedčení, že sa nedá hodiť spiatočka, ale že musíme ísť dopredu, pretože prosterita, stabilita a bezpečnosť v Európe sa nedá inak garantovať,“ uviedol navečer a oznámil prijatie Bratislavskej deklarácie, ktorú priznačne nazvali „cestovnou mapou“. Tusk zároveň doplnil, že nikdy nemôžeme umožniť nekontrolovateľné toky utečencov ako tomu bolo minulý rok. „Je skutočnosťou, že milióny občanov sa necítia v bezpečí, vnímajú nedostatok kontroly, majú strach s migrácie aj ekonomickej budúcnosti. Naše hodnotenie je triezve, ale nie porazenecké,“ skonštatoval Tusk.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová po stretnutí prekvapivo hovorila o zastavení nelegálnej migrácie do Európskej únie. „S cieľom dosiahnuť tento cieľ by EÚ mala uzavreť dohody s tretími krajinami,“ zhodnotila. Za pozitívny začiatok k hľadaniu kompromisu označila Merkelová návrh vyšehrádskej štvorky ohľadom flexibility v migračnej politike a snahe chrániť vonkajšie hranice štátov EÚ. Bulharsku tak priklepli vyše 100 miliónov eur a 200 nových vojakov.

Bratislavská cestovná mapa:

Investície

1. Zdvojnásobiť investície na rozvoj ekonomického rastu Únie do jednotlivých EÚ krajín.

2. Spustiť investičný plán pre Afriku a predísť nekontrolovateľnej migrácii.

3. Zlepšiť prácu na obchodných trhoch.

Digitálny trh

4. Reforma telekomunikáčného trhu na prilákanie investícii

5. Modernizovať autorské práva a posilniť ochranu umelcov

6. Spustiť 5G sieť v Európe

7. Poskytnúť wi-fi pripojenie na internet zadarmo vo verejných budovách v mestách

Bezpečnosť

8. Spustiť pobrežnú stráž - vyslať 200 osôb na posilnenie ochrany bulharsko tureckej hranice.

9. Vytvotiť špeciálny systém na zaznamenávanie pohybu občanov z krajín mimo EÚ.

10. Vytvoriť systém, ktorý bude obsahovať, kto môže cestovať do EU.

11. Zriadiť stálu štrukturovanú spoluprácu v obrane, zahŕňajúcu aj vytvorenie spoločných armádnych skupín, ktoré budú pomáhať v krízových situáciach.

12. Zriadiť veliteľstvá pre všetky misie EÚ, aby sme mohli rýchlejšie a efektívnejšie reagovať.

13. Zriadiť fond na obranu.

14. Vytvoriť európske oddiely solidarity, kde bude 100 000 mladých dobrovoľníkov.

Otvoriť galériu

1. Taavi Röivas, estónsky premiér

2. Dalia Grybauskaité, litovská prezidentka

3. François Hollande, francúzsky prezident

4. Robert Fico, slovenský premiér

5. Donald Tusk, predseda Európskej rady

6. Klaus Werner lohannis, rumunský prezident

7. Nicos Anastasiades, cyperský prezident

8. Jean-Claude Juncker, predseda Európskej komisie

9. Joseph Muscat, maltský premiér

10. Jeppe Tranholm Mikkelsen, generálny tajomník Rady Európskej únie

11. Viktor Orbán, maďarský premiér

12. Boyko Borissov, bulharský premiér

13. Beata Szydto, poľská premiérka

14. Lars Løkke Rasmussen, dánsky premiér

15. Christian Kern, rakúsky kancelár

16. Angela Merkelová, nemecká kancelárka

17. Juha Sipilä, fínsky premiér

18. Tihomir Orešković, chorvátsky premiér

19. António Costa, portugalský premiér

20. Enda Kenny Taoiseach, írsky premiér

21. Alexis Tsipras, grécky premiér

22. Dr Miro Cerar, slovinský premiér

23. Bohuslav Sobotka, český premiér

24. Matteo Renzi, taliansky premiér

25. Stefan Löfven, švédsky premiér

26. Märis Kučinskis, lotyšský premiér

27. Xavier Bettel, luxemburský premiér

28. Mariano Rajoy, španielsky premiér

29. Charles Michel, belgický premiér

30. Mark Rutte, holandský premiér

Čo na samite riešili:

1. Obnovenie dôvery v Európsku úniu 

Časté rozkoly v názoroch jednotlivých štátov a spoločných opatreniach Európskej únie vyústili do zvyšujúcej sa nedôvery ľudí k modernému európskemu projektu. Politické špičky sa tak dohodli na riešeniach, ktorými chcú vybudovať opätovnú dôveru v Európsku úniu. „Niektoré krízy, ktorým čelíme, sú tu už niekoľko rokov a doteraz sme sa ku konkrétnym riešeniam nedostali, len sme si kupovali čas,“ tvrdí analytik Radovan Geist z portálu Euractiv. Pripomína, že za posledný rok a pol sa Európa príliš vnútorne rozhádala a je mimoriadne dôležité, aby zo samitu politici odchádzali so vzájomnou dôverou.

2. Migračná kríza a ochrana hraníc

Státisíce zúfalých ľudí, ktorí utekajú z krajín zmietaných vojnou, sa ocitli na hraniciach Európskej únie, ktorá sa doteraz poriadne nezhodla na ďalšom postupe. Práve tento problém rozhádal viaceré krajiny, ktoré s prijímaním utečencov na povinnej báze nesúhlasia. „Situácia práve okolo maďarského premiéra Viktora Orbána je dosť napätá. Na bratislavskom samite sa nedajú očakávať nejaké riešenia, len nakopnuté nejaké návrhy, ktoré môžu byť aj protichodné,“ myslí si politický analytik Eduard Chmelár. Je presvedčený, že ak sa chce EÚ postaviť na vlastné nohy, tak bude musieť dôjsť k spoločnému európskemu veleniu v oblasti bezpečnosti.

3. Vystúpenie Británie z EÚ

Šokujúci verdikt Britov spred pár mesiacov postavil do pozoru aj tých, ktorí sa o dianie v Európskej únii doposiaľ nezaujímali. Čo bude ďalej, sa rieši prakticky od júnového referenda. „Brexit však nie je príčinou európskych problémov, skôr ich dôsledkom. Európske krajiny nemajú najmenší dôvod dovoliť Británii byť súčasťou jednotného trhu a využívať jeho výhody bez toho, aby plnila záväzky, ktoré z toho vyplývajú, napríklad voľný pohyb pracovnej sily,“ uvažuje analytik Radovan Geist. Dodáva, že urýchlený výstup Britov je v záujme Únie, avšak na druhej strane sú významným ekonomickým partnerom, takže si budú dávať dobrý pozor, aby to nebolo príliš radikálne.

4. Sociálne a ekonomické rozdiely

Napriek zlepšeniu sú stále veľké nezrovnalosti v ekonomikách jednotlivých krajín. Túto tému na samite otvoril aj český premiér Bohuslav Sobotka. „Pretrvávajú obrovské rozdiely v príjmoch, vo výške miezd,“ uviedol s tým, že sústrediť by sa mali na praktické veci, ktoré ovplyvňujú každodenný život Európanov. Politológ Tomáš Koziak považuje tento bod za nečakaný, keďže nebol vopred príliš avizovaný. „V každom prípade práve týmto spôsobom by sa dala zvrátiť klesajúca nedôvera v EÚ. Ak by sa podarilo nájsť riešenie v tejto otázke, ľudia by to ocenili,“ tvrdí odborník.

5. Európska armáda a terorizmus

Viacerí politickí lídri počas samitu hovorili o vzniku spoločnej európskej armády. Aj v tejto oblasti však pretrvávali protichodné názory. „Po uplynulých mesiacoch veľmi nekonštruktívnej politiky Vyšehradskej skupiny voči zvyšku EÚ, najmä vo vzťahu k migračnej kríze, ide o pokus V4 prísť s niečím konštruktívnym, čo by mohlo Úniu vnútorne i navonok posilniť. Obávam sa však, že ide o oblasť, kde sa to nepodarí,“ hovorí bezpečnostný analytik Marián Majer. Dodáva, že by potrebovali poznať základné odpovede, akým spôsobom by tento projekt fungoval. Politici sa tak zhodli aspoň na lepšej spolupráci v obrane.

Výroky stretnutia

Andrej Kiska, prezident SR

Otvoriť galériu
Andrej Kiska
Zdroj: jac

Bolo by úžasné, keby bratislavský samit ukončil emocionálne rozdelenie Európy a keby ľudia v celej Európe počuli z Bratislavy, že priekopy boli zasypané a priepasti preklenuté. Keby Európa vyslala jasný signál o jednote a spoločnej budúcnosti. O Únii sme zabudli povedať pekné slovo a Brusel sa stal nadávkou. Napriek tomu všetkému však skutočnosť a výsledky európskej spolupráce sú oveľa lepšie ako táto nálada.

Robert Fico, premiér SR

Otvoriť galériu

V čase po brexite bolo nevyhnutné sa stretnúť. Dvadsaťsedem lídrov bude viesť veľmi úprimnú diskusiu o stave Únie. Verím, že pripravíme plán najdôležitejších tém, ktoré treba v najbližšom polroku prebrať. Nepochybujem, že tento samit bude z toho pohľadu úspechom.

Martin Schulz, predseda Európskeho parlamentu

Otvoriť galériu
Martin Schulz
Zdroj: reuters

Ak povinné kvóty nefungujú a nájdeme efektívne riešenie na báze dobrovoľnosti, tak ho podporím. Musíme byť zodpovední vo vzťahu k Európskej únii a nekritizovať ju za prijímanie rozhodnutí, na ktorých sami nesieme podiel. Táto kritika na národnej úrovni škodí celému spoločenstvu.

Angela Merkelová, nemecká kancelárka

Otvoriť galériu

Treba konkrétnymi skutkami ukázať, že môžeme byť lepší v oblasti vnútornej aj vonkajšej bezpečnosti, potieraní terorizmu, v spolupráci v otázkach obrany, hospodárskeho rastu a pracovných miest. Dúfam, že samit ukáže, že chceme spolupracovať a riešiť problémy, ktoré Európu trápia.

Francoise Hollande, francúzsky prezident

Otvoriť galériu

Želáme si, aby spolu s nami aj Európa mohla zabezpečiť svoju vlastnú ochranu, svoju vlastnú obranu v rámci NATO s naším americkým partnerom. Každý si musí uvedomiť, že ak sa Spojené štáty rozhodnú stiahnuť sa, Európa musí byť schopná brániť sa vlastnými silami.

Viac k téme:
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: Novy Cas, Noema Hipká, Martin Čeliga

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou News and Media Holding, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk


Žiara na oblohe po leteckom útoku ruskej armády na ukrajinské mesto Dnipro
NATO je po správach o novej ruskej zbrani v pozore: Okamžité opatrenie!
(ilustračné foto)
Epidémia opičích kiahní nepoľavuje: Výstraha WHO na najvyššom stupni!
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Zelenskyj po správach o novej ruskej zbrani: Ukrajina okamžite reaguje
45-ročný muž v skutočnosti utiekol do východnej Európy, kde je v pravidelnom kontakte s miestnou políciou.
Foto
Otec 3 detí zmizol na výlete: Po čase prišiel ŠOK! Nad tým, čo spravil, sa zastavuje rozum
Na snímke vľavo Vladimír Brodziansky (Slovensko) a vpravo Yankuba Sima Fatty (Španielsko)
Foto
Šialený záver zápasu desaťročia: Slovensko malo na dosah senzáciu, rozhodla obrovská chyba
Ukrajinskí vojaci 57. motorizovanej brigády počas výcviku taktických zručností v Charkovskej oblasti, ktorá sa nachádza na východe Ukrajiny pri hraniciach s Ruskom.
Ukrajinci odhalili ďalšie ruské zverstvo: Odporné, čo spravili zajatým vojakom!
(ilustračné foto).
Mimoriadna situácia na cestách, cez TENTO úsek neprejdete: Cestári upozorňujú na…
Sara zaspala s naneseným opaľovacím krémom.
Ráno sa s hrôzou pozrela do zrkadla: POZRITE sa, čo sa stalo Sare! Môže sa to stať aj VÁM
Letisko Gatwick pri Londýne opätovne otvorilo svoj Južný terminál pre zamestnancov, postupne sa sprístupní aj cestujúcim.
Druhé najrušnejšie britské letisko museli zatvoriť: Dotklo sa to stoviek letov
(ilustračné foto)
Slováci, buďte opatrní! Počasie nám dá poriadne zabrať: Týka sa to najmä týchto oblastí
V Bratislave by sa malo podľa miestnych zlepšiť azda všetko.
Váš Tip
Do zoznamu pamätihodností Bratislavy pribudne 37 nových položiek: Ktoré sa tam dostali?
Na videosnímke žiara na oblohe po leteckom útoku ruskej armády na ukrajinské mesto Dnipro.
Rusko v noci vypustilo na Ukrajinu viac než stovku dronov! Desiatky z nich stihli zostreliť