Informovala o tom agentúra Reuters. FRIMA, ktorá na únik verejnosť upozornila až po troch týždňoch, tvrdí, že nepredstavuje pre verejnosť žiadne zdravotné riziko, pretože voda neprenikla priamo do pitných zásob.
K havárii došlo už koncom augusta v továrni jendého z najvýznamnejších výrobcov fosfátových hnojív, spoločnosti Mosaic, na verejnosť sa však informácie dostali až v piatok. Diera s priemerom približne 15 metrov sa vytvorila v mieste, kde firma skladovala odpad, v tesnej blízkosti nádrže s odpadovou vodou. V nej bola obsiahnutá chemikália známa ako fosfosádra, ktorá je odpadovým produktom pri výrobe fosfátových hnojív a je mierne rádioaktívny.
Pod zem sa od havárie dostalo cez trištvrte milióna kubických metrov vody, čo zodpovedá objemu menšieho českého rybníka.
Zástupcovia firmy verejnosť presvedčili, že stihnú vodu prenikajúcu do podzemia odčerpať skôr, ako sa zmieša s pitnou vodou. "Podzemná voda sa pohybuje veľmi pomaly. Neexistuje absolútne žiadne riziko pre nikoho," povedal David Jellerson z vedenia spoločnosti.
Ekológovia však varujú pred možným podcenením rizika či snahou firmy problém zľahčovať. "Je ťažké im veriť, keď hovoria žiadny strach a držali to v tajnosti tri týždne," povedala agentúre Reuters Jacki Lopezová, riaditeľka organizácie Centrum pre biologickú diverzitu.
Miesto úniku sa nachádza necelých 50 kilometrov od Tampy a miestna podzemná voda je zdrojom pre tisíce ľudí.