"Tým bolo ukázať Európskej únii (EÚ), že sme opäť všetci spolu a máme rovnaký názor a vieme, že EÚ je nenahraditeľný projekt v tejto situácii," uviedol v dnešnej diskusnej relácii televízie TA3 V Politike. Je presvedčený, že Slovensko ho po logistickej stránke zvládlo perfektne. "Splnil svoj účel, pretože 27 lídrov, premiérov a hláv štátov bez Veľkej Británie, veľmi jasne povedalo, chceme ísť ďalej v tomto jedinečnom európskom projekte, lebo neexistuje iná alternatíva... Ak hovoríme o prosperite, bezpečnosti, perspektíve Slovenska, nevieme ich zabezpečiť nijak inak, len vo vnútornom priestore EÚ, o to viac sa teším, že summit dopadol dobre," povedal Fico. Poukázal na to, že tiež potvrdil pozíciu Slovenska ako stabilnej, prosperujúcej a dôveryhodnej krajiny, inak by sa tu žiadny summit nekonal.
Jeho význam vidí v pochopení. "Ak je niekde v Európe problém s extrémizmom, s referendami, ktoré rozbíjajú EÚ, radikalizmom, tak niekto zlyhal. Pravdepodobne sme zlyhali my, štandardní politici, ak sme nechali priestor takémuto radikalizmu a extrémizmu. Vieme, že ak to chceme zastaviť, nebude stačiť ukazovať prstom, že to sú tí zlí a my sme dobrí, musíme prísť s takými témami, s tak zrozumiteľným jazykom a aktivitami, ktoré presvedčia európsku verejnosť, že projekt je dobrý," skonštatoval Fico. Upozornil, že ak sa veci nezmenia, niekto iný ponúkne verejnosti lacné riešenia, ktoré budú potom všetkých mrzieť.
Bratislavský summit sa mal líšiť od tých v Bruseli, keďže sa tu mali riešiť témy, v ktorých vedia jednotlivé členské štáty nájsť zhodu, priblížil premiér. Kvóty o prerozdeľovaní migrantov medzi ne podľa jeho slov nepatria. Summit mal priniesť zmenu v pohľade na migračnú krízu, a to v kladení dôrazu na ochranu vonkajších hraníc EÚ a znížení prílevu migrantov. Pripomína tiež iniciatívu krajín V4, spočívajúcu v tzv. pružnej solidarite. Krajiny by sa tak sami rozhodovali, ako pomôžu s migračnou krízou.