Hoci sa dá len ťažko odhadnúť, aký trest stihol tých, ktorí sa o to pokúšali, predpokladá sa, že skončili v rukách kata. Tekovské múzem v Leviciach vystavuje ich najväčšiu zbierku na Slovensku.
Kelti razili strieborné mince, no zároveň ich aj falšovali. „Zobrali si obyčajný železný alebo bronzový disk, ktorý postriebrili a vyrazili naň potrebný motív. Vtedajšia hodnota drahého kovu bola aj hodnotou mince, takže tie pravé boli dosť drahé,“ prezradil Peter Pleva z Tekovského múzea. Najväčší poklad pravých a overených keltských mincí sa našiel v okolí Levíc a obsahoval 154 strieborných tetradrachiem a 5 zlatých statérov.
Ich nález sa datuje do roku 1930. „Našli ho kopáči, ktorý ho v keramickej nádobe aj s udusanou hlinou vyhodili miesto, kde sa zakopávali uhynuté zvieratá. Tam ju našiel jeden muž. Po tom, ako hlinu vytriasol sa mu z nádoby vysypali i mince. Šiel to osláviť do krčmy, kde ho však žandári zatkli úplne opitého. Pri vypočúvaní im povedal, že časť z pokladu porozdával v levických krčmách, a tak mali žandári čo robiť, aby niečo z neho zachránili. Aj tak z neho dostal tretinu, ktorú neskôr od neho za 100 korún československých odkúpilo mesto,“ dodal Pleva.