Pani Dagmar Gregor (58) sa bojí o život svojho manžela. Herec prekonal pred týždňom rozsiahly infarkt, voperovali mu 4 bajpasy a po následnej operácii dostal krvácanie do mozgu. Jeho zdravotný stav komplikujú aj zápal pľúc a opuch mozgu. Dagmar sa obáva, že jej drahý manžel zostane v bdelej kóme.
Toto si nepredstavovala ani v najhoršom sne! Pani Dagmar Gregor (58) sama prekonala pred rokmi ťažkú operáciu, keď jej zistili nádor v mozgu. Jej manžel, herec Ľubo Gregor (73) sa vtedy o ňu s veľkou trpezlivosťou staral.
Teraz sa karta obrátila a známy umelec leží už týždeň napojený na prístroje v bratislavskej nemocnici. Gregor (73) je po rozsiahlom infarkte, má štyri bajpasy. Srdiečko síce funguje, no po operácii dostalo unavené telo ďalšiu ranu - krvácanie do mozgu. Jeho stav je vážny, sympatický herec je napojený na pľúcnu ventiláciu. „Je to rozsiahle krvácanie, má opuch mozgu a stále sa nepreberá. Vravia, že keď sa preberie, nebude mať plnohodnotný život, ale ja vám poviem - mne to vôbec nevadí,“ povedala ešte v sobotu odhodlane so smútkom v hlase pani Dagmar.
No v nedeľu to už nevyzeralo veľmi nádejne. „Je to čím ďalej horšie a horšie a ja sa bojím... Ľubko je na tom stále veľmi, veľmi zle. Bojím sa, že sa mi nevráti,“ plače nešťastná žena. „S tým opuchom je problém, majú mu robiť CT, ale prečo ho nespravili skôr?“ pýta sa a cez vzlyky len ťažko hľadá slová.
Hrá mu obľúbenú hudbu
Napriek tragédii, ktorú pani Dagmar v týchto dňoch prežíva, cítiť, že sa potrebuje so svojím trápením zdôveriť. „Lekári ma stále zavádzali, že sa prebudí. Ale on sa asi nikdy neprebudí, možno bude v bdelej kóme,“ zadúša sa plačom Gregorova manželka, ktorá by svojho muža mala rada pri sebe. „Strašne by som ho chcela mať doma, veď my sme neboli od seba celých osemnásť rokov, všade sme chodili spolu, držali sme sa za ruky...“ nedokáže dokončiť vetu. Pri lôžku svojho drahého muža trávi hodiny a hodiny.
„Má v pľúcach dve baktérie, liečia ho na zápal pľúc. Stále má horúčky,“ vzlyká a stavy beznádeje striedajú optimistické myšlienky. „Rozprávam sa s ním, akoby bol doma. Hovorím mu, čo všetko som robila, Myslím si, že ma počuje. A doniesla som mu MP3 prehrávač, on miluje džez, tak mu to dám na desať minút do uška, potom sa s ním zase porozprávam. Aj doma sa s ním rozprávam, akoby tam bol,“ vzdychne si pani Dagmar, ktorá sa modlí a ďakuje všetkým, ktorí jej volajú a držia ju v týchto ťažkých dňoch nad vodou.
Čo je bdelá kóma
Neurológ Pavel Traubner: Pri bdelej kóme (coma vigile) pacient pôsobí, že nie je v bezvedomí, ale pritom to bezvedomie môže byť veľmi hlboké. Nedá sa však vylúčiť, že v tejto fáze pacient vníma niektoré podnety, zvuky, bolesť. Na druhej strane coma vigile je stav, keď pacient je v bezvedomí a pôsobí len dojmom, že je schopný vnímať, napr. otvorí oči, alebo pohne končatinou. Nemá to jednoznačný súvis so stupňom poruchy vedomia.
Aké sú šance po infarkte a porážke?
Samotná cievna mozgová príhoda u človeka, ktorý má srdce relatívne v poriadku, je veľmi vážny stav. A pokiaľ ešte nie je dobrý výkon srdca, tak to komplikuje stav. Výkon srdca totiž podmieňuje činnosť mozgového tkaniva. Kombinácia srdcového infarktu a mozgovej príhody je veľmi vážnym stavom.