Socha slobody sa stala symbolom New Yorku, ale aj celej Ameriky. Krajine ju darovala francúzska vláda ako spomienku na spoločný boj za nezávislosť v 18. storočí.
Autorom sochy je Frédéric Auguste Bartholdi, ktorého jej postavením poverila francúzska vláda. Jej vnútro naprojektoval Gustave Eiffel, neskôr architekt Eiffelovej veže v Paríži. Na postavení monumentu spolupracovali oba národy - Francúzi mali zabezpečiť samotnú sochu, kým Američania pripravili miesto a podstavec na ostrove Bedloe.
Hoci chceli sochu postaviť už v roku 1876 na sté výročie vyhlásenia nezávislosti, z finančných a politických dôvodov sa projekt oneskoril. Socha napokon dorazila do USA v júni 1885 a o dva mesiace položili základný kameň. Do jari 1886 postavili podstavec a 28. októbra 1886 ju slávnostne otvoril prezident Grover Cleveland. Socha odvtedy prešla úpravou, dostala novú fakľu a na jej 50. výročie v roku 1936 ju slávnostne znovuotvoril prezident Franklin D. Roosevelt.
V roku 1984 ju zaradili na zoznam svetového kultúrneho dedičstva. Symbol Ameriky dodnes hrdo stojí, hoci vzťahy Američanov a Francúzov prešli počas desaťročí viacerými chladnými fázami...